Wirus ASF zabija świnie na Mazurach. 13 ognisko zostało potwierdzone
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (5 lipca) o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.
Ognisko ASF numer 13 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 4 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Gospodarstwo, do którego dostał się wirus afrykańskiego pomoru świń, jest położone w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.
Jest to obszar zagrożenia określony w III części załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.
Nadchodzą dobre czasy dla producentów trzody chlewnej?
Hodowca świń utrzymywał w nim 41 zwierząt.
Jest to już ósme ognisko ASF stwierdzone w tym roku na Mazurach.
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Ogniska afrykańskiego pomoru świń w tym roku wybuchają z podobną częstotliwością jak w poprzednim oraz w podobnym czasie.
Wirus ASF, zdaniem organizatorów międzynarodowej konferencji weterynaryjnej która na początku czerwca odbyła się w Puławach, może się przedostać do gospodarstw między innymi na źle zdezynfekowanych kołach ciągników oraz maszyn rolniczych.
Cena duńskich tuczników i warchlaków bez zmian
Przypominamy, że pierwsze ognisko ASF w Polsce w 2019 roku potwierdzono 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Drugie ognisko w 2019 roku ASF potwierdzono 17 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń położonym w gminie Giżycko w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Trzecie ognisko ASF w tym roku zostało potwierdzone 29 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń położonym w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Czwarte ognisko ASF potwierdzono 4 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Notowania tuczników wciąż są wysokie, ponieważ ich podaż maleje
Piąte ognisko ASF potwierdzono 13 czerwca w gospodarstwie utrzymującym 21 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Ognisko ASF numer sześć potwierdzono 18 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie. Jest ono położone w gminie Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Ognisko numer siedem stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Ognisko ASF numer osiem oraz dziewięć zostało potwierdzone tego samego dnia tj. 26 czerwca. Pierwsze z nich wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń położonym w gminie Budry w powiecie węgorzewskim w woj. warmińsko-mazurskim.
Wybudował tuczarnię systemem gospodarczym i zaoszczędził
Drugie zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 118 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
10 ognisko ASF zostało potwierdzone 27 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń położonym w gminie Olecko w powiecie oleckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
11 oraz 12 ognisko ASF zostało stwierdzone w woj. mazowieckim odpowiednio 1 oraz 2 lipca. Pierwsze z nich wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń położonym w gminie Maciejowice w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
12 ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń położonym w gminie Łaskarzew w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ