Nadchodzą dobre czasy dla producentów trzody chlewnej?
Import unijnej wieprzowiny przez Chiny, wzrost pogłowia trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej i coraz wyższe ceny skupu żywca. Wiele wskazuje, że właśnie tak będzie wyglądać najbliższa przyszłość europejskiego rynku trzody chlewnej.
Afrykański pomór świń, który w Chinach już od dawna wymknął się spod kontroli spowodował, że tamtejsze rezerwy mięsa wieprzowego mogą być na wyczerpaniu już jesienią tego roku.
"Jest wysoce prawdopodobne, że władze chińskie, w obawie przed rosnącymi cenami, podejmą decyzję o masowym imporcie mięsa wieprzowego. Wzrost importu podniesie światowe ceny wieprzowiny i dalszą poprawę koniunktury branży. Odbudowa produkcji w Chinach i innych państwach azjatyckich będzie procesem wieloletnim" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Notowania tuczników wciąż są wysokie, ponieważ ich podaż maleje
Pogłowie świń w Unii Europejskiej, ze względu poprawę światowej koniunktury spowodowanej gwałtownym wzrostem chińskiego importu wieprzowiny, może się stopniowo odbudowywać.
KZP-PTCH uważa, że wyraźny wzrost unijnego pogłowia w całorocznym ujęciu nastąpi jednak dopiero w połowie 2020 r.
Eksport wieprzowiny z Europy może utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie przez kolejne lata. Decydujący wpływ na tę sytuację ma uznanie rejonizacji przez kraje azjatyckie.
"Niemcy uzyskały porozumienie z Chinami w sprawie kontynuowania eksportu na rynek chiński po ewentualnym wystąpieniu w Niemczech przypadków ASF u dzików" czytamy w komunikacie związku.
Wieprzowina produkowana w UE jest obecnie konkurencyjna na światowych rynkach, między innymi wskutek marż handlowych uzyskiwanych przez producentów ze Stanów Zjednoczonych. Chiny oraz Japonia nałożyły bowiem na amerykanki eksport cła.
"Sytuację tę należy jednak uznać za przejściową. Rezultatem toczących się bilateralnych rozmów może być zniesienie dodatkowych ceł nałożonych na USA i wzrost konkurencyjności amerykańskiej wieprzowiny na światowych rynkach" podsumowują analitycy KZP-PTCH.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ