Wirus ASF rozprzestrzenia się w Indonezji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-12-2019,13:40 Aktualizacja: 20-12-2019,13:45
A A A
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podała, że na Sumatrze odnotowano 392 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W wyniku wtargnięcia wirusa do ferm łącznie utylizowano ponad 1 mln świń. 
 
Indonezyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że ASF jest obecny w 19 obszarach na północnej Sumatrze, w tym Dairi, Humbang Hasundutan, Deli Serdang, Karo, Toba Samosir, North Tapanuli, Central Tapanuli, South Tapanuli, Samosir, Simalungun, Pakpak Bharat, Langkat, Tebing Tinggi, Pematang Siantar i Medan.
 
Według OIE odnotowano na wyspie 392 ogniska choroby u trzody chlewnej oraz ponad 28 tys. przypadków u dzików, informuje portal 3trzy3.pl.
 
kiełbasa z Polski, wirus ASF, ASF w kanapkach z Polski, zawleczenie ASF do Niemiec

Niemcy boją się, że Polacy przywiozą ASF w kanapkach z kiełbasą

Minister zdrowia Brandenburgii, Ursula Nonnemacher sugeruje, że wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostanie zawleczony do Niemiec wraz z podróżnymi jadącymi z Polski. Rzekomo ci podczas postojów na parkingach za granicą wyrzucają...
Choroba ta stanowi poważne zagrożenie dla populacji trzody chlewnej w Indonezji, która obejmuje około 8,5 miliona zwierząt.
 
Służby przeprowadziły dochodzenie weterynaryjne po tym jak wzrosła liczba doniesień dotyczących zwiększonej śmiertelności trzody chlewnej w wielu okręgach Sumatry Północnej.
 
Wykonane testy potwierdziły obecność wirusa ASF. Po wynikach dochodzenia zgłoszono przypadki w okręgu Dairi. Wirus szybko rozprzestrzenił się na 16 z 33 okręgów na Sumatrze Północnej.
 
Źródło rozprzestrzeniania się choroby nie jest jednoznaczne. Jednak według ekspertów głównym ryzykiem jest transport żywych świń z innych obszarów, skażony sprzęty, pojazdy i pasza dla zwierząt.  
 
W celu zabezpieczenia ferm przed wirusem wprowadzono system bezpieczeństwa biologicznego i dobrego zarządzania gospodarstwem.
 
Zwiększono również nadzór nad obszarami wysokiego ryzyka oraz zaostrzono politykę importu żywych świń i produktów wieprzowych, zwłaszcza z krajów zakażonych ASF.
 
Rząd wzywa inne prowincje z dużą populacją świń, aby zachować czujność w związku z możliwym rozprzestrzenianiem się wirusa.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA