Odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Chinach spowoduje spadek importu tego rodzaju mięsa w najbliższych latach. Wówczas USA i nie tylko może borykać się z nadprodukcją, która będzie trudna do zagospodarowania.
Eksport wieprzowiny z USA w ciągu najbliższych 5 lat może być zagrożony. Jest to efekt odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Chinach, co spowoduje ograniczenie importu tego rodzaju mięsa.
- Chiński rynek wieprzowiny odbudowuje się, a ceny tego mięsa spadły o 30% w stosunku do szczytu sprzed roku - powiedział Will Sawyer, główny ekonomista CoBank.
Sytuacja ta zwiększa ryzyko nadwyżki podaży wieprzowiny w USA, jeśli eksport na inne rynki, głównie w Azji i Ameryce Łacińskiej, nie będzie w stanie wchłonąć tej podaży.
Liczba świń w Chinach w ciągu roku wzrosła o 21%. Jednak ich pogłowie jest nadal o 16% niższe niż odnotowano przed wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odbudowa stada świń w Państwie Środka nadal trwa. Pod koniec września pogłowie...
Utrata eksportu do Chin może spowodować kryzys w branży wieprzowiny w USA. W Ameryce w 4 ostatnich latach powstało wiele nowych fabryk, a większość z nich jest ukierunkowana na rynki międzynarodowe – informuje portal euromeatnews.com.
Wybuch ASF w Niemczech spowodował, że wiele kluczowych krajów importujących mięso wieprzowe z tego kraju wprowadziło embargo. Tym samym wzrosły dostawy z USA oraz od innych kluczowych eksporterów.
Dzięki temu USA ma szansę na zwiększenie udziału w chińskim rynku, ponieważ Niemcy dostarczali tam około 14% wieprzowiny.
Ceny wieprzowiny w Chinach spadają z uwagi na stopniową odbudowę sektora trzody chlewnej.
W kolejnych latach produkcja w tym kraju ma powrócić do poziomu sprzed wybuchu ASF, co spowoduje zmniejszenie importu, a w konsekwencji duże straty w amerykańskim sektorze wieprzowiny.
Pomoc ze względu na obniżone dochody z tytułu sprzedaży świń z obszarów dotkniętych lub zagrożonych ASF przewiduje nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji...
Największą szansą i wyzwaniem dla branży w USA jest rynek krajowy. Z kilkoma wyjątkami w ciągu ostatnich 30 lat, roczne spożycie wieprzowiny na mieszkańca w USA wahało się od 48 do 52 funtów, co średnio daje około 23 kg na osobę.
Amerykanie, aby zagospodarować całą wyprodukowaną wieprzowinę będą musieli poszukiwać nowych rynków zbytu lub rozszerzyć możliwości handlowych z obecnymi klientami.
Rynki takie jak Japonia, Korea i Meksyk będą miały kluczowe znaczenie w ciągu najbliższych kilku lat. Sektor wieprzowiny w USA ma również duże możliwości eksportowe na wielu mniejszych rynkach, zwłaszcza na Karaibach oraz w Ameryce Środkowej i Południowej.
Amerykańskie firmy pakujące mają możliwość wzmocnienia swoich relacji z importerami i klientami.
Wszystkie główne kraje produkujące wieprzowinę zwracają uwagę na rynek chiński. Dostawcy, którzy mają strategiczne relacje z Chinami, będą radzić sobie znacznie lepiej w momencie ograniczenia importu przez ten kraj.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ