Ulepszone kojce to mniejszy stres
Badanie przeprowadzone przez naukowców we Francji wykazało, że u loch utrzymywanych w większych kojcach z głęboką ściółką poziom kortyzolu w organizmie jest niższy, a kortyzol - jako hormon stresowy - może tłumić działanie układu odpornościowego i przyczyniać się do pojawiania innych problemów zdrowotnych.
Okazało się, że u świń, u których stężenia tego hormonu były niższe, ryzyko pojawienia się miotów z martwo urodzonymi prosiętami było mniejsze albo miotów z wysoką śmiertelnością osesków w ciągu pierwszych trzech dni po porodzie.
Lochy z kulawizną przynoszą straty
W 105 dniu ciąży, dziesięć dni przed porodem, wszystkie lochy przeniesiono do podobnych kojców porodowych z podłogą rusztową.
Naukowcy stwierdzili, że w trakcie ciąży u loch utrzymywanych w tradycyjnym systemie stężenia kortyzolu były istotnie wyższe niż u loch przebywających w ulepszonych kojcach, natomiast już po przeniesieniu do kojców porodowych poziomy tego hormonu były takie same jak u loch w drugiej grupie.
ASF efektem błędów hodowców. Trzeba dbać o higienę w chlewniach
Stres matczyny
Helene Quesnel, jeden z naukowców zaangażowanych w opisywane badanie, stwierdziła, że choć zaobserwowana różnica nie była znacząca, prosięta w konwencjonalnym systemie utrzymania były zwykle mniejsze, miały niższą ciepłotę ciała godzinę po urodzeniu i mniejsze jelita w odniesieniu do masy ciała.
W mięśniach i wątrobie takich prosiąt poziom glikogenu był niższy, co sugeruje, że w systemie konwencjonalnym prosięta były nieco mniej rozwinięte i miały mniejsze rezerwy energetyczne w organizmie.
Doktor Quesnel, wygłaszając wykład na spotkaniu zorganizowanym przez European Federation of Animal Science, powiedziała, że wyniki badania mogą okazać się znaczące w odniesieniu do technik zarządzania wykorzystywanych w intensywnych systemach chowu trzody chlewnej.
"Jak wiadomo, w intensywnych systemach chowu świń warunki utrzymania i zarządzania w sektorze loch mogą powodować stres matczyny, który w okresie ciąży ma niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt".
Wysokie stężenia kortyzolu u prośnych loch mogą oddziaływać na rozwój prosiąt i sposób, w jaki ich organizmy wykorzystują składniki odżywcze, co zmniejsza ich szanse na przeżycie, dodaje doktor Quesnel.
"Przyrosty masy ciała nie różniły się w pierwszych 24 godzinach po urodzeniu, a siara była podobna w obu systemach, natomiast stres, jakiego doświadczają lochy w okresie ciąży, jest powiązany z wyższą śmiertelnością".