Łubin można uprawiać na słabszych stanowiskach
Łubin uprawia się na słabszych stanowiskach, żółty na glebach kwaśnych i lekkich, natomiast wąskolistny i biały na nieco lepszych tj. IV klasy.
- Powszechna opinia o tym, że biały ma wysokie wymagania odnosi się do innych gatunków łubinu, natomiast w porównania do grochu, bobiku czy soi, są one znacznie niższe - tłumaczy dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Łubin uprawia się na słabszych stanowiskach
- Łubiny wymagają płytkiego siewu
- Stanowisku do siewu łubinów musi być wyraźnie odchwaszczone
- Łubiny potrzebują dużo wody
- Ze szkodników łubinów najważniejsze są oprzędziki oraz mszyce
Uprawa grochu i bobiku. O czym należy pamiętać?
Łubin potrzebuje wody
Łubiny wymagają płytkiego siewu, co wynika ze sposobu ich kiełkowania. Należy uważać, aby nie wysuszyć gleby, ponieważ potrzebują one dużo wody.
Stanowisko musi być wyraźnie odchwaszczone, ponieważ rośliny te wschodzą powoli.
Ze szkodników najważniejsze są oprzędziki oraz mszyce. Na polach znajdujących się blisko lasów problem mogą stanowić także zające i sarny.
Podczas dojrzewania w przypadku łubinu wąskolistnego należy uważać, aby nie dochodziło do otwierania się strąków.
"Rodzime białko roślinne jako czynnik bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego 2016-2020" to program, który miał na celu zwiększenie areału upraw roślin białkowych w Polsce, w tym łubinów.
Webinar podsumowujący te działania odbył się w grudniu ubiegłego roku. Nagranie webinaru znajdziesz TUTAJ.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz