Suszony wywar dobrym źródłem białka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
24-09-2016,5:40 Aktualizacja: 24-09-2016,10:59
A A A

Oceniano w czteroletnim doświadczeniu wpływ produktów ubocznych powstających przy produkcji bioetanolu, wykorzystywanych jako alternatywne źródło białka w żywieniu świń i drobiu.

Zwrócono uwagę na wartość suszonego zbożowego wywaru gorzelnianego (DDGS, distillers’ dried grain with solubles), a także zasygnalizowana przetwórcom dalsze udoskonalania produktu.

Doświadczenie sfinansowane przez Defra przy wsparciu 25 partnerów z sektora przemysłowego i akademickiego, zostało podsumowane raportem zawierającym drobiazgowe analizy dziewięciu odrębnych doświadczeń, których celem była ocena wartości odżywczej suszonego pszennego wywaru gorzelnianego (wDDGS) w żywieniu trzody chlewnej i drobiu.

biopaliwa, bioetanol, kukurydza, wytwórnia, producent, chiny

Wracają do produkcji bioetanolu z kukurydzy

Chiny, drugi największy konsument kukurydzy na świecie, chcą wznowić, po niemal 10-letniej przerwie, tworzenie nowych wytwórni bioetanolu z kukurydzy. Ma to umożliwić zużycie jej rekordowych zapasów. Pekin zakazał produkcji etanolu z...
Oceniając wyniki poszczególnych doświadczeń, naukowcy poszukiwali dowodów na korzystne działanie produktu i skuteczne unikanie ujemnego wpływu na zdrowotność, uwzględniając jednocześnie rzeczywiste, komercyjne uwarunkowania związane z opłacalnością stosowania wDDGS jako alternowanego źródła białka, w porównaniu z obecnie dostępnymi surowcami.

Podano do tej pory wyniki doświadczenia na przemysłowych fermach brojlerów z których wynika, że przy zastosowaniu wDDGS w żywieniu nie ma żadnych różnic w żywej wadze, a uzyskuje się lepszą wartość wskaźnika konwersji paszy (FCR).

Stwierdzono również, że choć dawki zawierające wDDGS były, co prawda, droższe wskutek włączenia do nich wyższego poziomu czystych aminokwasów, koszt w przeliczeniu na kilogram przyrostu był niższy, a wskaźnik efektywności produkcji (PEF, production efficiency factor) - wyższy.

Doświadczenie wykazało nadto, że dodatek wDDGS w dawce do 100 g/kg zbilansowanej mieszanki paszowej dla brojlerów nie miał żadnego niekorzystnego działania na parametry zootechniczne.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA