Suszony wywar dobrym źródłem białka
Oceniano w czteroletnim doświadczeniu wpływ produktów ubocznych powstających przy produkcji bioetanolu, wykorzystywanych jako alternatywne źródło białka w żywieniu świń i drobiu.
Zwrócono uwagę na wartość suszonego zbożowego wywaru gorzelnianego (DDGS, distillers’ dried grain with solubles), a także zasygnalizowana przetwórcom dalsze udoskonalania produktu.
Doświadczenie sfinansowane przez Defra przy wsparciu 25 partnerów z sektora przemysłowego i akademickiego, zostało podsumowane raportem zawierającym drobiazgowe analizy dziewięciu odrębnych doświadczeń, których celem była ocena wartości odżywczej suszonego pszennego wywaru gorzelnianego (wDDGS) w żywieniu trzody chlewnej i drobiu.
Wracają do produkcji bioetanolu z kukurydzy
Podano do tej pory wyniki doświadczenia na przemysłowych fermach brojlerów z których wynika, że przy zastosowaniu wDDGS w żywieniu nie ma żadnych różnic w żywej wadze, a uzyskuje się lepszą wartość wskaźnika konwersji paszy (FCR).
Stwierdzono również, że choć dawki zawierające wDDGS były, co prawda, droższe wskutek włączenia do nich wyższego poziomu czystych aminokwasów, koszt w przeliczeniu na kilogram przyrostu był niższy, a wskaźnik efektywności produkcji (PEF, production efficiency factor) - wyższy.
Doświadczenie wykazało nadto, że dodatek wDDGS w dawce do 100 g/kg zbilansowanej mieszanki paszowej dla brojlerów nie miał żadnego niekorzystnego działania na parametry zootechniczne.