Strefa ochronna w związku z ASF będzie większa od 2 marca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2016,10:05 Aktualizacja: 17-02-2016,10:33
A A A

Służby weterynaryjne potwierdziły, że 2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z afrykańskim pomorem świń. Wejdzie do niej pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w powiecie hajnowskim.

Mirosław Czech, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. chorób zakaźnych zwierząt w Białymstoku wyjaśnił, że włączenie tych obszarów do strefy oznacza konieczność badania trzody przy próbie sprzedaży lub wywozie poza strefę.

dziki, ASF, wirus, choroba, podlaskie, WWF Polska, ekolodzy, odstrzał dzików, MRiRW

Masowy odstrzał dzików zwiększy liczbę przypadków ASF?

Ponad 12 mln zł zamierza wydać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dofinansowanie myśliwych, którzy zabiją 40 tysięcy dzików. Według naukowców puste siedliska mogą zająć dziki z sąsiadujących obszarów - alarmuje WWF...

Polska zabiegała o zmianę decyzji Komisji Europejskiej ws. rozszerzenia strefy z ograniczeniami. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa rozmawiał o tym w poniedziałek w Brukseli na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, jednak komisja podjętej wcześniej decyzji nie zmieniła i strefa będzie rozszerzona.

Czech poinformował PAP, że decyzja o powiększeniu strefy została ogłoszona w dzienniku ustaw UE 11 lutego i wejdzie w życie w ciągu 20 dni, czyli 2 marca. Podkreślił, że obszar strefy będzie rozszerzony nieznacznie.

Na terenie włączanym do strefy znajduje się ogółem 135 stad, w których łącznie hodowanych jest ponad 3,9 tys. sztuk trzody - jedno gospodarstwo w gminie Hajnówka jest duże bowiem hoduje 1,2 tys. świń.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików (u ok. 140 dzików) i trzy ogniska u świń (łącznie u 16 sztuk trzody). Wszystkie znajdowały się w pasie ok. 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Ministerstwo rolnictwa planuje sanitarny odstrzał ok. 40 tys. dzików w 42 powiatach na obszarze w pasie ok. 50 km od wschodniej granicy Polski w związku z ASF. Opinię do tych planów, w ramach prowadzonych konsultacji społecznych, wydała komisja ds. zwierząt Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP).
afrykański pomór świń, asf, strefa ochronna, podlasie, komisja europejska

ASF. Strefa ochronna zostanie rozszerzona

Polsce nie udało się zmienić decyzji Brukseli w sprawie rozszerzenia strefy ochronnej objętej ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Decyzja o nieznacznym rozszerzeniu obszaru objętego...

Z przekazanej we wtorek PAP jej treści przez organizacje ekologiczne wynika, że komisja wskazuje na brak kompleksowej analizy skutków proponowanych działań dla przyrody. Podkreśla również, że masowe odstrzały dzików mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego, bo mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Komisja PROP wskazała, że redukcja tak dużej liczby dzików w zakładanym czasie czterech miesięcy jest "niewykonalna z powodów logistycznych, etycznych i ekologicznych".

W ramach konsultacji również ekolodzy z Koalicji Niech Żyją! oraz z WWF Polska wskazują, że odstrzał dzików może wpłynąć na rozprzestrzenianie się ASF, bo w miejsce odstrzelonych zwierząt, do pustych siedlisk mogą przyjść inne, np. z Białorusi.

Plan wydania 12 mln zł na odstrzał ekolodzy nazywają "dofinansowaniem myśliwych". I komisja PROP, i ekolodzy podnoszą, że 40 tys. dzików to więcej niż zinwentaryznowana liczba tych zwierząt w tych regionach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA