ASF. Strefa ochronna zostanie rozszerzona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2016,8:35 Aktualizacja: 16-02-2016,9:14
A A A

Polsce nie udało się zmienić decyzji Brukseli w sprawie rozszerzenia strefy ochronnej objętej ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Decyzja o nieznacznym rozszerzeniu obszaru objętego ograniczeniami na terytorium Polski została przyjęta na spotkaniu Stałego Komitetu ds. roślin, zwierząt, żywności i paszy 12 stycznia. Stało się tak mimo braku zgody Polski. Powód to wystąpienie przypadków ASF u dzików na terytorium naszego kraju.

afrykański pomór świń, asf, strefa ochronna, podlasie, komisja europejska

Bruksela rozszerza strefę ochronną w Polsce w związku z ASF

Strefa ochronna w Polsce, objęta ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, zostanie nieznacznie rozszerzona - potwierdziły źródła w Komisji Europejskiej. Polskie ministerstwo...

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa przekonywał na posiedzeniu unijnych ministrów w Brukseli, że restrykcje związane z ASF powinny dotyczyć tych obszarów, na których choroba faktycznie występuje. Jego apele o to, by KE i państwa UE, decydując o powiększeniu obszaru objętego ograniczeniami, brały pod uwagę opinię naszego kraju, nie zostały wysłuchane.

- Obszar został zwiększony (...) wynika to z tego, że zostały tam znalezione dwa czy trzy dziki (zarażone ASF - PAP). Nie ma to aż takiego znaczenia. Mam nadzieję, że jeszcze rok i strefa zostanie zniesiona - powiedział minister.

Jurgiel przekonywał, że Polska kontroluje sytuację w zakresie ASF na swoim terytorium, dlatego powinniśmy mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji, które jej dotyczą.
- Kraje dotknięte chorobą nie mogą być traktowane uznaniowo i nie można im arbitralnie narzucać przedwczesnych rozwiązań, które rodzą poważne skutki społeczne i ekonomiczne - wskazał resort.

Na zaproszenie Jurgiela do Polski w najbliższym czasie mają przyjechać Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa. Na miejscu mają zapoznać z sytuacją dotyczącą zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF.
85 przypadek ASF w Polsce, Afrykański Pomór Świń

85 przypadek ASF u dzika w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego przypadku wystąpienia ASF u dzika na Podlasiu. Ostatni potwierdzony przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Gruszki w gminie Narewka leżącej w...

- Od roku czasu nie mamy już przypadku ASF u świń - zaznaczył Jurgiel. Jak podkreślił, jeśli taki stan się utrzymuje przez trzy lata, to strefa może zostać zniesiona.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że ministrowie państw UE zgodzili się na to, by KE wsparła finansowo Ukrainę, by kraj ten mógł zwalczać epidemię afrykańskiego pomoru świń.

Według resortu rolnictwa, o ile początkowo ASF zlokalizowany był głównie wzdłuż granicy Ukrainy z Rosją, to od 2015 roku zaobserwowano rozprzestrzenianie się tego wirusa na inne regiony kraju. Tym samym wzrasta zagrożenie dla innych państw UE. Dlatego UE chce finansować programy, które mają pomagać zwalczać ASF u naszego sąsiada.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików i trzy ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody). Wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA