Specustawą w ASF. Rząd chce, aby zakłady skupowały wieprzowinę
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami kilku zakładów, by rozmawiać o zasadach skupu nadmiaru trzody z rynku w związku z ASF.
Szef resortu rolnictwa zapowiedział specustawę, którą we wtorek ma przyjąć rząd. Minister mówił o tym w piątek podczas spotkania z rolnikami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
ASF: rolnicy łamią zakaz i handlują trzodą chlewną
Dodał, że rozważanych jest kilka możliwości: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady. Minister mówił, że "trzeba wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie", ale - jak dodał - wszystkie rozwiązania mają dotyczyć "cen zbliżonych do rynkowych".
W grę wchodzą procedury bezprzetargowe, a zakłady, które miałyby się tym zajmować, mają to robić dobrowolnie.
Jak walczyć z ASF?
- Uważam, że naszym wspólnym zadaniem jest znalezienie rozwiązań, które doprowadzą do tego, że problem (z ASF-PAP)zostanie rozwiązany - mówił rolnikom minister. Podkreślał, że sprawa jest "bardzo trudna" i jest problemem całego społeczeństwa, a nie tylko ministra czy różnych służb. Mówił, że zachęca wszystkich do współpracy, a rolnicy "nie są zostawieni sami sobie".
Jurgiel mówił też, że nie unika oceny swoich działań. - Chcę powiedzieć, że żadnej odpowiedzialności nie unikam i jeśli ta ocena, będzie czasem niekorzystna, to nie ma żadnych problemów. Najważniejsze jest dla mnie rozwiązanie tej sprawy - mówił rolnikom Jurgiel.
PSL i PO: katastrofa u bram Polski, a Jurgiel śpi
- Prawo mamy, trzeba wzmocnić przestrzeganie, współpraca jest ze strony państwa niezbędna i potrzebna - mówił do rolników minister. Mówił też o nasileniu współpracy wszystkich służb, nie tylko weterynaryjnych.
Rolnicy domagali się przede wszystkim od ministra wybicia dzików, które ich zdaniem głównie roznoszą wirusa ASF. Minister przypomniał, że w lutym wydał rozporządzenie o redukcji 40 tys. dzików w pasie 50 km do wschodniej granicy, na co przeznaczył 18 mln zł, ale nie zostało ono wykonane.
Dodał, że w ramach realizacji tego rozporządzenia dotychczas odstrzelono 5 tys. dzików. Proponowane zmiany, które mają egzekwować te przepisy mówią o tym, by lekarz weterynarii mógł decyzją administracyjną nakazać myśliwemu odstrzał dzika. Jurgiel powtórzył, że należy rozwiązać Polski Związek Łowiecki, który z tym sobie nie radzi i powtarzał, że dziki będą likwidowane.
Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF w Podlaskiem, Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków tego wirusa u dzików u około 170 dzików (czasem jednym przypadkiem była określana np. grupa dzików).