ASF: rolnicy łamią zakaz i handlują trzodą chlewną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,9:00 Aktualizacja: 25-08-2016,9:33
A A A

Walka z afrykańskim pomorem świń może być wyjątkowo trudna ze względu na lekkomyślność rolników. Wielu z nich lekceważy ostrzeżenia i nielegalnie handluje trzodą chlewną na obszarach objętych zakazem.

Do takich sytuacji dochodzi między innymi w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Pomimo wprowadzonego przez wojewodę zakazu handlu i organizowania targów, wystaw czy pokazów zwierząt z udziałem świń, część rolników nie przejmuje się i nadal sprzedaje świnie.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

Brakuje pieniędzy na walkę z ASF

Gminy, na terenie których są wykrywane kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń nie mają środków na walkę ze śmiertelnie groźnym dla trzody chlewnej wirusem. Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na kompleksowe zapobieganie...
- W powiecie bialskim złapano kilku rolników handlujących trzodą. Zostali ukarani. Dalsze czynności prowadzi policja - potwierdza w rozmowie z Polskim Radiem Lublin wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Zwraca uwagę, że hodowcy są lekkomyślni, a to może doprowadzić do występowania nowych ognisk choroby. - Zakaz handlu nie jest wprowadzony przeciwko rolnikom, ale dla ochrony ich gospodarstw rolnych - mówi Radiu Lublin wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Podkreśla, że teraz najważniejsza jest bioasekuracja, a więc zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF. W podobnym tonie wypowiada się resort rolnictwa.

afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

Resort radzi jak walczyć z ASF. A ognisk choroby przybywa

Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń - uważają członkowie grupy zadaniowej do spraw ASF w resorcie rolnictwa.   W ministerstwie odbyło się kolejne...
"Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach znajdujących się w strefach, w których obowiązują ograniczenia weterynaryjne, prowadzone są już przez służby weterynaryjne perlustracje, sprawdzany jest stopień bioasekuracji oraz stan liczebności i identyfikacji utrzymywanych świń. W chlewniach nieprzestrzegających tych zasad będzie  wydawany zakaz prowadzenia produkcji" - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niebawem zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na teranie całego kraju. Obecnie obowiązek zaopatrywania świń w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA