Jak walczyć z ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,11:35 Aktualizacja: 26-08-2016,12:31
A A A

Wirus ASF nie odpuszcza. Do tej pory odnotowano 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie oraz 108 przypadków u dzików.

- Wiele rozwiązań niezbędnych przy zwalczaniu choroby zostało już przyjętych, również przed nasileniem się jej występowania. 6 stycznia wydałem rozporządzenie w sprawie zwalczania i wczesnego wykrywania ASF. Nie można handlować nielegalnie. Wprowadziliśmy świadectwa zdrowia w strefach ochronnych. Te działania są zapisane w prawie, tylko trzeba je odpowiednio realizować – w radiowej Jedynce tłumaczył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

Plan odstrzału dzików musi być wykonany. Nie ma wyjścia!

Plan odstrzału 40 tys. sztuk dzików musi być wykonany - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, pytany o działania resortu w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Odbyło się drugie posiedzenie międzyresortowego zespołu do...

Zdaniem Jacka Łukaszewicza, prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej niezbędne jest wprowadzenie świadectw zdrowia dla zwierząt na terytorium całego kraju, a także świadectw na przesyłki surowego mięsa wieprzowego, które również może być wektorem roznoszenia choroby.

- Umożliwi to kontrolę lekarzom weterynarii, a także policji, która też została włączona do tych działań, czy zwierzęta są legalnie przemieszczane. Jeżeli nie ma świadectwa, to znaczy, że zwierzę jest z niewiadomego miejsca pochodzenia. W tej chwili poza strefą z ograniczeniami nie obowiązują świadectwa, więc trudno jest skontrolować, skąd dane zwierzę pochodzi – mówi Jacek Łukaszewicz dodając, że w obliczu pojawienia się dużej liczby ognisk ASF, zmian wymaga też system znakowania zwierząt.

Jego zdaniem zwierzęta powinny być znakowane zaraz po odsadzeniu od maciory.

-Niejednokrotnie zmieniają one 2-3 razy właściciela i dopiero na końcu są znakowane. W takim przypadku nie jesteśmy w stanie dojść, z którego gospodarstwa faktycznie to zwierze pochodzi – mówi Jacek Łukaszewicz.

17 ognisko ASF, trzoda chlewna, GLW

ASF – wykryto 17 ognisko u świń na Podlasiu

W gospodarstwie położonym w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim w woj. podlaskim wykryto siedemnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał Główny Inspektorat Weterynarii. ASF stwierdzono na podstawie wyników badań...

W jego ocenie konieczne jest również wprowadzenie zakazu uboju na potrzeby własne w strefach objętych ograniczeniami. Należy też rozważyć takie ograniczenia na terenie całego kraju.

Jak podkreśla minister Krzysztof Jurgiel, aby skutecznie przeciwdziałać ASF  konieczne jest  rzetelne wprowadzanie w życie przyjętych przepisów. Są z tym problemy.

- W lutym przyjąłem rozporządzenie o redukcyjnym odstrzale dzików, 40 tys. w strefie 50 km. Przeznaczyliśmy na to 18 mln zł. Niestety Związek Łowiecki nie spełnił tutaj swoje roli. Idzie to w kierunku rozwiązanie tego Związku, bo albo współpracuje z państwem i ta redukcja będzie dokonana, albo trzeba będzie podejmować inne działania, przez inne organizacje, które mamy w Polsce, zajmujące się bezpieczeństwem. Tutaj nie ma już żartów – zaznacza minister.

Zdaniem gości radiowej Jedynki przy zwalczaniu ASF najbardziej skutecznymi narzędziami są też likwidacja chowu trzody chlewnej w gospodarstwach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji, zakaz handlu obwoźnego, zmniejszenie populacji dzików do pół sztuki na km2, a także skuteczny monitoring bierny, czyli zbieranie i utylizacja padłych dzików.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA