Niska opłacalność produkcji oraz restrykcje wynikające z ASF spowodowały, że w Niemczech znacząco spadło pogłowie trzody chlewnej. Obecnie obserwowany spadek podaży przekłada się jednak na stabilne ceny.
Niemcy od początku roku znacząco ograniczyli pogłowie trzody chlewnej, co wpłynęło na zmniejszenie produkcji mięsa wieprzowego. Głównym powodem tych działań są restrykcje eksportowe związane z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej pogłowie trzody chlewnej w Niemczech w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 r. spadło o 790 tys. sztuk, czyli o około 9%.
Jednocześnie oznacza to, że całkowita produkcja mięsa wieprzowego spadła do 755 tys. ton, czyli o 11%. Eksperci przewidują, że sytuacja ta utrzyma się do końca bieżącego roku. Głównym powodem tych ograniczeń jest wirus ASF oraz słaba rentowność w sektorze.
Komisja Europejska opublikowała nowe rozporządzenie wykonawcze. Wprowadza ono obszar objęty ograniczeniami III czyli strefę czerwoną na obszarze Wielkopolski wokół dwóch tegorocznych ognisk ASF u świń. Strefa czerwona została...
Według najnowszych danych pochodzących z Instytutu Freidricha-Loefflera wynika, że ASF pojawił się w ciągu ostatniego miesiąca w kilku niemieckich stadach świń, głównie na obszarach wzdłuż granicy z Polską.
Jednak oficjalnie ostatnie ognisko choroby u świń potwierdzona 26 maja w małym gospodarstwie w stanie Badenia-Wirtembergia, który graniczy z Francją i Szwajcarią. Obecnie nie ma dowodów które stwierdzają, że wirus mógł przedostać się do populacji dzików zamieszkujących te rejony.
Niemiecki rynek w ostatnim czasie jest w równowadze, ponieważ nadwyżka świń gotowych do uboju została zagospodarowana i wciąż spada. Jednak obserwując rynek regionalnie widoczne są różnice w liczbie świń odstawianych do rzeźni.
Problemem niemieckiej branży są nadal utrudnienia handlowe spowodowane przez ASF, co w efekcie doprowadziło do tego, że wolumen produkcji spadł z ponad 150 tys. ton miesięcznie do 125 tys. ton.
Ograniczona podaż żywca wieprzowego na rynku poskutkowało tym, że ceny pozostały stabilne w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ