Rolnicza "S": część hodowców świń będzie pozbawiona wsparcia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2017,8:30 Aktualizacja: 06-10-2017,8:49
A A A

Przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie pomocy dla hodowców świń wykluczają z tego wsparcia gospodarstwa średniej wielkości - przekonuje NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Dokument ma być wdrażany do polskiego porządku prawnego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów "w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka nadzwyczajnego, polegającego na udzieleniu pomocy posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń".

ASF, afrykański pomór świń, walka z ASF, bioasekuracja, prawo

Walka z ASF będzie łatwiejsza. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Zapewnienie większych środków na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF), taki jest cel noweli ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, którą podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda. Ustawa podnosi kwoty przeznaczone na rekompensaty i...

Projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji społecznych. Opinię w tej sprawie przekazała już rolnicza "Solidarność", która uważa, że proponowane rozwiązania są nieadekwatne do skali problemu, jakim jest rozprzestrzeniający się wirus ASF i tego konsekwencje. Wskazuje na ustanowienie limitów zwierząt objętych wsparciem (10 tys. prosiąt do 20 kg oraz 171 tys. 674 w przypadku innych świń).

"Przepisy rozporządzenia KE, które są wdrażane ww. rozporządzeniem Rady Ministrów wykluczają ze wsparcia gospodarstwa średniej wielkości, które powinny mieć możliwość skorzystania z jednej z tych opcji, gdyż są też przecież gospodarstwami produkcyjnymi z zaangażowanymi środkami inwestycyjnymi, także ze środków UE" - napisała "Solidarność" RI.

Przekonuje ponadto, że narzucone limity mogą sprawić, że również część pozostałych gospodarzy nie skorzysta ze wsparcia, a przecież wszyscy hodowcy w strefach dotkniętych ASF powinni dostać pomoc. Działacze "S" w projektowanych przepisach nie znaleźli uzasadnienia dla wspomnianych limitów i nie wiedzą, na jakiej podstawie je określono.

Rolnicza "Solidarność" podkreśliła, że ma świadomość ograniczeń mechanizmów wsparcia zawartych w rządowym rozporządzeniu bowiem nie mogą zwierać nic ponad przepisy i wartości określone w rozporządzeniu unijnym. Dlatego też "należy dążyć do urealnienia i zmiany mechanizmów wsparcia na poziomie UE, by wszyscy poszkodowani rolnicy mogli takie wsparcie otrzymać".
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA