Radni sejmiku chcą więcej działań w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2016,13:20 Aktualizacja: 30-08-2016,14:00
A A A

Sejmik województwa podlaskiego przyjął stanowisko z propozycjami, które miałyby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Chce m.in., by myśliwi pomogli maksymalnie ograniczyć populację dzików w regionie.

Stanowisko przygotował zarząd województwa. Pismo skierowane jest m.in. do premier Beaty Szydło oraz do ministrów rolnictwa, środowiska oraz finansów.

To w Podlaskiem w lutym 2014 roku odnotowano pierwsze przypadki ASF u dzików i ogniska tej choroby u trzody chlewnej. Od początku sierpnia służby weterynaryjne notują co kilka dni kolejne przypadki choroby - na 18 ognisk, 14 odnotowano w województwie podlaskim.

infolinia ASF, trzoda chlewna

ASF. Uruchomiono infolinię dla rolników

Hodowcy trzody chlewnej od dzisiaj (30 sierpnia) mogą otrzymać lub przekazać informacje dotyczące posiadanych zwierząt i ich przemieszczania oraz spraw, które powinny być przekazane do jednostek weterynaryjnych lub władz centralnych celem...

W lutym 2015 roku sejmik podjął uchwałę o interwencyjnym odstrzale dzików w regionie, by zapobiec rozprzestrzenianiu przez te zwierzęta wirusa. Jak mówił na sesji Stefan Krajewski, członek zarządu województwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku odstrzelono w ramach umowy kół łowieckich z samorządem 470 dzików na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF.

Zwrócił uwagę na wprowadzenie przez rząd programu bioasekuracji gospodarstw i akcję informacyjną na jej temat wśród rolników.

W przyjętym stanowisku sejmik apeluje o zintensyfikowanie działań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i niwelowania jej skutków. Propozycje radnych, to monitorowanie populacji dzików i jej "maksymalne ograniczenie" przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, uruchomienie w regionie laboratorium badania próbek pod kątem występowania wirusa.

Chcą też np. by zakłady przetwórcze i rzeźnie działające na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF nie miały ograniczanej produkcji, jeśli obracają żywcem i mięsem z terenów bez ograniczeń.
afrykański pomór świń, asf, specustawa, krzysztof jurgiel, jacek bogucki

ASF. Zdrowe świnie mają być sprzedawane po cenach rynkowych

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF - poinformowało biuro prasowe resortu. "Proponowane regulacje prawne pozwolą na zagospodarowanie...

Proponują też szkolenia dla przetwórców mięsa, a w ramach PROW 2014-2020 - działania wspierające, takie jak stałe dopłaty do produkcji wieprzowiny w związku ze spadkiem jej cen czy fundusze na zmianę profilu działalności rolniczej.

"Sejmik województwa podlaskiego pokłada nadzieję, iż we współpracy z rządem RP poczynione zostaną wszystkie działania, które ograniczą do minimum ryzyko związane z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa oraz zminimalizują skutki występowania wirusa ASF" - zapisano, w przyjętym prawie jednogłośnie (jedna osoba wstrzymała się od głosu) stanowisku.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie radni zwracali przede wszystkim uwagę na - ich zdaniem - konieczne dalsze ograniczenie liczby dzików w regionie. Padło nawet słowo "depopulacja" do końca roku. Ostatecznie takie określenie nie znalazło się w stanowisku.
asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

Hodowcy trzody chlewnej żądają od ministra rolnictwa działania w sprawie ASF

Producenci świń z całej Polski spotkali się 22 sierpnia i dyskutowali na temat afrykańskiego pomoru świń. Przygotowali oni swoje stanowisko, które za pośrednictwem przedstawiciela Krajowego Związku Pracodawców Producentów...

Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska poinformowała, że przy włodarzu województwa powołany został zespół, do którego zadań będzie należało m.in. informowanie rolników o sposobach postępowania w strefach z ograniczeniami związanymi z ASF, a także "przedstawianie propozycji zapobiegania wirusowi afrykańskiego pomoru świń i rozwiązywania problemów związanych z występowaniem tego wirusa".

Pod numerem telefonu (85) 74 39 430 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim działa infolinia dla rolników. Będzie tam można np. zgłaszać wszelkie informacje, które powinny być przekazane do służb weterynaryjnych lub władz.

Numer ma być czynny do odwołania. W godzinach pracy urzędu odpowiedzi będą udzielane na bieżąco, poza godzinami pracy pytania będą zbierane przez pracownika wydziału zarządzania kryzysowego i specjaliści będą oddzwaniać.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA