Żywienie trzody chlewnej w zależności od potencjału genetycznego, sterowanie rozrodem oraz inseminacją loch, a także przyczyny niekonkurencyjności produkcji świń w Polsce. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców i producentów trzody chlewnej.
Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej stabilizują się. Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w ubiegłym tygodniu notowania w wielu krajach pozostały niezmienione mimo dużej podaży żywca....
Hodowcy i producenci świń, lekarze weterynarii oraz osoby współpracujące z tą branżą wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się 17 listopada w Hotelu Ossa koło Rawy Mazowieckiej. Konferencja została zorganizowana przez Josera Polska przy współpracy z Insefarm pod patronatem medialnym czasopisma Hoduj z Głową Świnie.
- Głównymi przyczynami braku konkurencyjności krajowych producentów świń jest niekorzystna struktura wielkościowa stad, niski poziom organizacji produkcji oraz błędy w zarządzaniu - tłumaczył prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
- Hodowcy w Polsce średnio utrzymują 64 świnie w gospodarstwie, ale są również tacy, którzy posiadają jedną, dwie lub trzy sztuki. Aby być konkurencyjnym i produkować efektywnie należy inwestować w gospodarstwa i wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne - dodał Pejsak.
Jak zauważył profesor jeszcze 30 lat temu poziom produkcji w Hiszpanii był na takim samym poziomie jak w Polsce i wynosił 24 mln tuczników rocznie. Obecnie w Hiszpanii produkuje się 55 mln tuczników, a w Polsce zaledwie 17 mln.
Ogniska afrykańskiego pomoru świń nie są wykrywane w Polsce już od kilku tygodni. Sytuacja więc stabilizuje się i ulega poprawie. Niestety za naszą wschodnią granicą jest inaczej. Służby weterynaryjne w Rosji poinformowały o wystąpieniu przypadku...
O zarządzaniu rozrodem świń opowiedział dr Peter Gerrits, kierownik wsparcia technologicznego Hypor. Zwrócił on uwagę, że optymalna kondycja maciory w dniu inseminacji jest wiązana z grubością słoniny na grzbiecie, która powinna wynosić od 12 do 15 mm.
- Stymulacja loch w stacji unasieniania polega na podawaniu do woli paszy dla macior prośnych z dodatkiem 200 g cukru. Bezpośrednio nad głowami samic powinny być zawieszone lampy, które zapewniają natężenie światła na poziomie 150-300 luksów. Ponadto maciory powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody i okresowy kontakt z knurem oraz temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza - tłumaczył Peter Gerrits.
Żywienie świń w zależności od potencjału genetycznego omówił dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- Oprócz właściwie zbilansowanej dawki ważna jest jej struktura, którą można zmierzyć za pomocą sit Bygholma. W mieszance pełnoporcjowej suchej cząstek o wielkości poniżej 1 mm powinno być 50 proc., pomiędzy 1-2 mm 35 proc., 2-3 mm 12 proc., a elementów powyżej 3 mm powinno być zaledwie 3 proc. - wymieniał Tomasz Schwarz.