Poprawiają jakość pasz. Znasz te techniki?
Stosowanie nowoczesnych technik i technologii do przygotowania komponentów paszowych umożliwia poprawę wartości pokarmowej pasz. Wszystkie one, mimo że są kosztowne, skutkują lepszym wykorzystaniem pasz treściwych, a tym samym ograniczają koszty produkcji.
Zabiegi uszlachetniające i poprawiające jakość pasz mają na celu m.in. ułatwienie zwierzętom trawienia i lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, poprawienie właściwości smakowych i dietetycznych oraz ułatwienie pobierania paszy.
Mikrobiota jelitowa świń. Jak możemy na nią oddziaływać?
Do zabiegów tych należą m.in. termiczne i mechaniczno-termiczne jak suszenie, granulowanie, toastowanie, mikronizacja, ekspandowanie oraz ekstruzja. Wszystkie one mają na celu zmianę struktury surowców paszowych, modyfikację składu chemicznego, eliminację niepożądanej mikroflory czy niektórych substancji antyodżywczych.
Kondycjonowanie, granulowanie i ekspandowanie
Kondycjonowanie polega na poddawaniu mieszanki krótkotrwałemu działaniu pary wodnej. Wprowadzenie pary wywołuje zmiany fizyczne i chemiczne materiału. Poprawia charakterystykę wiązań międzycząsteczkowych przez latynizację skrobi i uplastycznienie białka.
Granulowanie to przeciskanie kondycjonowanej paszy przez otwory matrycy. Zabieg ten jest popularny w produkcji pasz dla wszystkich gatunków zwierząt. Granule muszą się charakteryzować odpowiednią twardością i wielkością, dostosowaną do wieku zwierząt. Przy produkcji granulatu ważnym czynnikiem jest szybkość jego schłodzenia oraz obniżenie wilgotności.
Ekspandowanie polega na szybkim, zwykle gwałtownym powiększeniu objętości cząstek ziarna. Uzyskuje się to przez szybkie podgrzanie do temperatury, w której w jego wnętrzu powstaje para. W takich warunkach następuje rozerwanie lub rozdęcie ziarna.
Tuczniki na VEZG droższe o 5 centów!
Toastowanie polega na obróbce surowej śruty poekstrakcyjnej parą wodną o wysokiej temperaturze w krótkim okresie (przez np. 60-90 sek.). W tym czasie następuje eliminacja czynników antyodżywczych oraz ma miejsce dezaktywacja enzymów.
Ekstruzja oraz mikronizacja
Ekstruzja jest procesem, gdzie sypkie surowce paszowe są tłoczone przy użyciu pras ślimakowych pod zwiększonym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze z wykorzystaniem pary wodnej. Po opuszczeniu ekstrudera materiał paszowy gwałtownie rozpręża się i podlega rozerwaniu. W trakcie przebiegu tego procesu zachodzi naruszenie struktur włókna, a skrobia podlega żelatynizacji.
Mikronizacja polega na poddaniu materiałów paszowych naświetlaniu promieniami podczerwonymi. Następuje wibracja cząstek w materiale naświetlanym, a w konsekwencji występuje wzrost temperatury oraz ciśnienia pary w ww. materiale. Zabieg ten umożliwia produkcję materiałów paszowych o wyższej strawności oraz wartości odżywczej.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Uszlachetnianie pasz treściwych". Jego autorami są dr inż. Bogdan Śliwiński oraz prof. dr hab. Tadeusz Barowicz z Instytutu Zootechniki - PIB w Krakowie.
Artykuł znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2022. ZAPRENUMERUJ