Pogłowie świń w Polsce jest najniższe od ponad 60 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2016,11:20 Aktualizacja: 03-02-2016,11:28
A A A

W grudniu zeszłego roku pogłowie świń w naszym kraju wyniosło zaledwie 10,6 mln sztuk. Oznacza to spadek aż o 6,0 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku.

Najnowsze dane GUS potwierdzają skalę problemów sektora wieprzowiny. Dla konsumentów taka sytuacja może oznaczać wzrost cen.

afrykański pomór świń, asf, strefa ochronna, podlasie, komisja europejska

Bruksela rozszerza strefę ochronną w Polsce w związku z ASF

Strefa ochronna w Polsce, objęta ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, zostanie nieznacznie rozszerzona - potwierdziły źródła w Komisji Europejskiej. Polskie ministerstwo...
Opłacalność produkcji trzody chlewnej w 2015 r. w Polsce była bardzo niska. Przeciętna relacja cen trzody chlewnej do cen mieszanek paszowych ukształtowała się na niskim poziomie 3,73 wobec 4,05 w latach 2010-2014 – mówi Michał Koleśnikow, kierownik Zespołu Analiz Rynków Rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

Podkreśla, że malejąca liczba świń może przełożyć się na wzrost cen wieprzowiny, która jest najchętniej kupowanym mięsem w kraju 

– Prognozujemy, że w 2016 r. nastąpi poprawa relacji cen trzody do cen pasz ze względu na wyższe przeciętne ceny trzody i być może, szczególnie w pierwszej połowie roku, niższe ceny pasz. Niemniej jednak poprawa ta przyjdzie zbyt późno, żeby powstrzymać dalsze, nawet kilkunastoprocentowe spadki pogłowia – dodaje Koleśnikow.

Podobne problemy mają również producenci trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej.

Analitycy BGŻ BNP Paribas, na podstawie wstępnych i niepełnych danych Komisji Europejskiej, szacują, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2015 r. zanotowała znaczny wzrost o około 3,2-3,6 proc.

pogłowie świń, trzoda chlewna, liczba świń w Polsce

Niska opłacalność produkcji przyczyną spadku pogłowia świń

Spadek pogłowia świń w Polsce wynika głównie z niskiej opłacalności hodowli. W ostatnim miesiącu 2015 r. liczba świń obniżyła się  o 675 tys. sztuk r/r – informuje Główny Urząd Statystyczny. Na szczególną...
Mimo, że w ubiegłym roku kraje UE zwiększyły jednocześnie eksport wieprzowiny i podrobów wieprzowych, wzrost nie był wystarczający, aby powstrzymać ceny przed dużymi spadkami.

Sprzedaż poza kraje UE była utrudniona ze względu na rosyjskie embargo (związane z ASF) i silną konkurencję międzynarodową.

W Polsce duże rozdrobnienie produkcji i niska jej efektywność sprawiają, że w warunkach niskich cen zbytu produkcja żywca staje się nieopłacalna.

Dodatkowym problemem dla sektora wieprzowiny w Polsce jest występowanie wirusa ASF, co jeszcze bardziej ogranicza możliwości eksportu niż w przypadku większości pozostałych krajów należących do UE.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA