Niska opłacalność produkcji przyczyną spadku pogłowia świń
Spadek pogłowia świń w Polsce wynika głównie z niskiej opłacalności hodowli. W ostatnim miesiącu 2015 r. liczba świń obniżyła się o 675 tys. sztuk r/r – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Na szczególną uwagę zasługuje silny spadek pogłowia prosiąt o wadze do 20 kg o 9,1 proc. oraz loch prośnych o 16,4 proc.
Oznacza to, że część producentów ogranicza wielkość stada lub likwiduje działalność ze względu na jej niską opłacalność. Średnia cena mięsa wieprzowego do ceny paszy obniżyła się w 2015 r. o ponad 12 proc. w relacji rocznej . Przyczyną spadku opłacalności produkcji mięsa wieprzowego w Polsce są przede wszystkim rosyjskie embargo, przypadki ASF oraz niska cenowa konkurencyjność na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Na podstawie struktury pogłowia trzody chlewnej w Unii Europejskiej oraz w Polsce prognozuje się, że w pierwszej połowie 2016 r. zostanie osiągnięty dołek cyklu świńskiego, a w drugiej połowie b.r. rozpocznie się faza wzrostu cen wynikająca z popytu przewyższającego podaż.
W Polsce wzrost cen będzie jednak ograniczony przez utrzymującą się niską dynamikę eksportu wieprzowiny, a także przez dużą podaż wieprzowiny na światowym rynku ze strony jej największych eksporterów m.in. z USA i Brazylii.