Ognisko ASF w Wielkopolsce stało się faktem
Główny lekarz weterynarii wyznaczył 2. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2020 roku. Niestety, wirus oficjalnie został potwierdzony w Wielkopolsce.
Ognisko ASF nr 2. zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z 5 kwietnia otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ognisko ASF potwierdzone. Blisko 24 tys. świń do utylizacji
Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń tj. prosięta i warchlaki.
Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Więckowice w gminie Dopiewo w powiecie poznańskim w woj. wielkopolskim.
Gospodarstwo jest położone na obszarze wolnym czyli poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF określonymi w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE.
Gospodarstwo to zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzonego 20 marca br. w innym gospodarstwie należącym do ww. firmy zlokalizowanym w miejscowości Niedoradz w gminie Otyń w powiecie nowosolskim w woj. lubuskim.
Szczepionka przeciwko ASF z Chin sprawdzi się w Europie?
Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim w woj. wielkopolskim.
Inspekcja Weterynaryjna podaje, że było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1. ognisko ASF w 2020 r.
Gospodarstwo, w którym wybuchło 2. ognisko ASF, w związku z tymi przemieszczeniami zwierząt, było objęte wzmożonym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
Inspekcja pobierała od padłych zwierząt próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, tj. wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF.
ASF. Nie wszystkie świnie będą badane przed opuszczeniem stref
Gospodarstwo było ponadto objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Ostatnie dokonane przemieszczenie miało miejsce 16 marca br., tj. zakup 1900 prosiąt z gospodarstwa w woj. lubuskim, w którym w dniu 20 marca 2020 r. wykryto 1 ognisko ASF w tym roku.
Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne.
Wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań.
W związku z powyższym, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ