Ognisko ASF potwierdzone. Blisko 24 tys. świń do utylizacji
Wirus ASF dostał się do gospodarstwa w woj. lubuskim. Główny lekarz weterynarii przed chwilą oficjalnie poinformował o pierwszym ognisku ASF w Polsce w 2020 roku.
Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.
Koronawirus utrudni bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę?
Ognisko zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z 20 marca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń. Wśród nich było 6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów.
W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków. Nie utrzymywano w nim tuczników.
Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Niedoradz w gminie Otyń w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim na obszarze objętym ograniczeniami tj. w strefie czerwonej.
Likwidacja strefy niebieskiej ASF jest zasadna?
W województwie lubuskim obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r.
W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do 23 marca stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ