Koronawirus utrudni bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-03-2020,13:00 Aktualizacja: 23-03-2020,9:59
A A A
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa powoduje utrudnienia logistyczne, które mogą przełożyć się na opóźnienia w dostawach żywca i wieprzowiny. Jednak sytuacja ta może dotknąć jedynie niektórych regionów Unii Europejskiej. 
 
Cena żywca wieprzowiny w Chinach, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pozostaje wciąż na wysokim poziomie, a zakłócenia logistyczne w tym kraju związane z koronawirusem zaczynają ustępować. 
 
Tak więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się, że chiński popyt na importowaną wieprzowinę będzie wzrastał. 
 
asf, ognisko asf 2020, wirus asf, afrykański pomór świń, GIW, KZP_PTCH POLPIG, trzoda chlewna, lochy, prosięta, dziki

ASF w Lubuskiem na dużej fermie produkującej prosięta

Ognisko afrykańskiego pomoru świń miało zostać stwierdzone na dużej fermie produkującej prosięta w woj. lubuskim. Informowaliśmy o tym wczoraj. Niestety potwierdzają się informacje dotyczące pierwszego zakażenia świń domowych wirusem ASF w Polsce w...
Koronawirus coraz bardziej rozprzestrzenia się w Europie, co skutkuje coraz większymi ograniczeniami w przemieszczaniu się ludzi. 
 
Wywołało to zawirowania logistyczne, które mogą utrudniać bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę w niektórych regionach. 
 
Konsumenci w wielu krajach Unii Europejskiej robią większe zapasy produktów mięsnych. Zwiększony popyt spowodował wzrost cen w sieciach handlowych, co jak na razie nie przełożyło się na zwiększenie cen w skupach żywca. 
 
Apele o pozostanie w domach, zawirowania w dostawach oraz trudna sytuacja we Włoszech, gdzie eksporterzy nie chcą wysyłać kierowców ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, spowodowało zwiększenie presji na ceny skupu żywca wieprzowego. 
 
W efekcie notowania tuczników spadły w wielu państwach europejskich. W Niderlandach o 10 centów, w Belgii o  9,8 centów, w Danii o 4,1 centy, a w Austrii o 6 centów. 
 
Jedynie we Francji cena wzrosła o 1,9 centów w stosunku do ubiegłego tygodnia. 
 
Dobrą wiadomością dla eksporterów jest wznowienie wymiany handlowej przez Chiny. Jednak, jak podkreślają eksperci z KZP-PTCH POLPIG, kontenery z wieprzowiną stojące już w chińskich portach, z pewnością nie zostaną od razu rozładowane.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA