Likwidacja strefy niebieskiej ASF jest zasadna?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-03-2020,17:00 Aktualizacja: 20-03-2020,16:37
A A A
Pojawienie się ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie trzody chlewnej skutkuje wyznaczeniem strefy niebieskiej. Zdaniem ekspertów restrykcje tam obowiązujące nie zawsze wpływają na poprawę sytuacji epizootycznej kraju i powinny być jak najszybciej zmienione.
 
Strefa niebieska jest wyznaczana w celu uniknięcia sytuacji, w której wirus ASF trafi wraz z zakażonymi zwierzętami do innych stad lub produktów wieprzowych.
 
Ograniczenia w przemieszczaniu trzody chlewnej są w takim przypadku konieczne, bo hamują rozprzestrzenianie się wirusa.
 
ASF, szczepionka przeciwko wirusowi ASF, prace nad szczepionką,

Będzie szczepionka przeciwko ASF?

Afrykański pomór świń (ASF) jest dużym zagrożeniem dla światowej branży trzody chlewnej. Do tej pory nie  było skutecznej szczepionki przeciwko temu wirusowi, ale najnowsze doniesienia są bardzo optymistyczne.    Naukowcy od...
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wnioskuje o jak najszybsze i racjonalne znoszenie stref niebieskich oraz korektę niektórych uregulowań w nich obowiązujących.
 
Eksperci chcą, aby strefy niebieskie były przekwalifikowywane na czerwone w sytuacji, gdy na danym terenie od dłuższego czasu nie odnotowywano ognisk ASF. 
 
Przypominają jednocześnie, że zniesienie stref odbywa się stopniowo. Strefa niebieska przechodzi w czerwoną, następnie w żółtą, aby na końcu stać się strefą białą, która jest wolna od wirusa.
 
Zniesienie strefy niebieskiej do czerwonej, w której także obowiązują restrykcje w przemieszczaniu zwierząt, nie zmieni zasadniczo koniecznej liczby kontroli i zaangażowania Inspekcji Weterynaryjnej. 
 
Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej wymagają, aby przemieszczane świnie do rzeźni zlokalizowanej poza strefą niebieską pochodziły z gospodarstwa, do którego nie wprowadzano żadnych świń przez ostatnie 30 dni. 
 
walka z asf w polsce, Główny Lekarz Weterynarii , Bogdan Konopka

ASF. Wiele gmin przestanie być zagrożonych chorobą

Inspekcja Weterynaryjna wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zmianę statusu stanu zagrożenia w 73 gminach, w których był afrykański pomór świń u trzody. Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka wyjaśnił, że kraj może...
Przepis ten nie uwzględnia odstępstw dla chlewni objętych wspólną bioasekuracją, gdzie jest prowadzone cotygodniowe badanie w kierunku ASF wykonywane przez tego samego właściciela obu obiektów. 
 
W efekcie tuczarnie położone w strefie niebieskiej, do których wprowadzane są prosięta w cyklu tygodniowym są pozbawione możliwości sprzedaży tuczników do rzeźni poza strefą niebieską bez naruszenia przepisów.
 
Eksperci podają również przykład, gdzie ojciec przepisuje na syna budynek tuczu, a sam zajmuje się stadem podstawowym.
 
W takim przypadku mimo, że cała produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym w jednym obiekcie, syn także nie może sprzedawać tuczników do rzeźni poza strefą niebieską.
 
Powyższe sytuacje są przykładem nadmiernych restrykcji w strefie niebieskiej, które zdaniem ekspertów nic nie wnoszą do poprawy sytuacji epizootycznej kraju i powinny być jak najszybciej zmienione.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA