Afrykański pomór świń (ASF), wpływ mikotoksyn na zdrowie zwierząt, a także główne choroby w tuczu. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców i producentów trzody chlewnej.
W środę ceny tuczników w Niemczech podskoczyły o 6 eurocentów. Osiągnęły tym samym niespotykany dotychczas poziom 1,95 euro za kilogram. Jak tłumaczą eksperci ma to związek z popytem na wieprzowinę w Chinach. Z powodu epidemii...
VII Pomorskie Forum Trzodziarskie odbyło się 20 listopada w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.
Maciej Dragun, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt zwrócił uwagę, że według wcześniejszych założeń ochroną dla woj. pomorskiego miała być droga krajowa nr 7, wzdłuż której biegnie ogrodzenie.
Jednak okazało się, że nie wszystkie przejścia umożliwiające migrację zwierząt zostały zamknięte i ASF wdarł się do woj. pomorskiego, co skutkowało wyznaczeniem stref.
Jego zdaniem kolejną barierą przed migracją dzików jest Wisła oraz autostrada A1, które powinny skutecznie powstrzymać przemieszczenie się tych zwierząt.
Inspektor zaapelował również do uczestników spotkania, aby przekazywali informacje dotyczące zasad bioasekuracji rolnikom, którzy nie biorą udziału w takich szkoleniach.
Przypomniał również o obowiązkowym wykonywaniu badania krwi wszystkich świń z obszarów objętych ograniczeniami, które mają być przetransportowane poza strefy z ograniczeniami.
Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził afrykański pomór świń u następnych dwóch padłych dzików w województwie lubuskim - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii (GIW)....
Lekarz weterynarii Jarosław Wojciechowski opowiedział o skutkach przewlekłej intoksykacji mikotoksynami, do których należy nekroza oraz kanibalizm.
W jego opinii najczęściej dochodzi do podostrych i przewlekłych stanów mikotoksykozy powodowanych przez grzyby polowe i magazynowe.
W wyniku ich toksycznego działania dochodzi do niewydolności układu odpornościowego świń. Po ich wniknięciu do światła jelita wywołują one reakcję immunologiczną, zaburzają czynności wydzielnicze wątroby, powodują zmiany martwicze w węzłach chłonnych oraz zmiany zapalne śledziony i jelit.
W dalszej części spotkania Wojciechowski opowiedział o podstawowych problemach zdrowotnych w tuczu, które najczęściej wynikają z wprowadzenia patogenów chorobotwórczych do stada wraz z zakupionymi warchlakami, przez środki transportu lub w wyniku niewłaściwej bioasekuracji.
Podkreślił również, że padnięcia i zachorowania zwierząt są skrajnym dowodem złej sytuacji zdrowotnej stada, a w zdecydowanej większości przypadków przyczyną chorób są błędy w organizacji produkcji i opiece nad zwierzętami.
Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach w województwie lubuskim. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest aktywny w województwie lubuskim. Po ostatnich doniesieniach, w których główny lekarz...
Dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opowiedział o granicach stymulowania produkcyjności świń poprzez żywienie.
Zwrócił on uwagę, że podstawą racjonalnego żywienia jest zbilansowanie paszy pod względem składników oraz jej dostosowanie do potencjału genetycznego zwierząt.
Podkreślił, że przebiałczenie prowadzi do wykorzystania przez zwierzęta drogiego białka na cele energetyczne. Jest także skutkiem podniesienia pH w przewodzie pokarmowym, co stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii patogennych.
Zbyt duża ilość białka zaburza trawienie, wywołuje biegunki, a nawet prowadzi do upadków.
U loch prośnych może powodować wczesne poronienia, a u loch karmiących syndrom MMA.
Podczas forum zaprezentowały się również firmy uczestniczące w spotkaniu.
-
Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ