Liczba przypadków ASF w maju niemal równa ubiegłorocznej
Inspekcja Weterynaryjna do 22 maja potwierdziła w Polsce 2464 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tym samym ich liczba niemal zrównała się z ubiegłoroczną.
Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejnych 97 nowych przypadków ASF u dzików. Tym samym ich liczba w tym roku wzrosła już do 2464.
- Liczba przypadków ASF w Polsce w 2020 roku wynosi 2464
- Liczba przypadków ASF w Polsce w 2019 roku wyniosła 2477
- W województwie wielkopolskim potwierdzono 4 nowe przypadki ASF
- W województwie lubuskim potwierdzono 35 nowych przypadków ASF
- W województwie dolnośląskim nie stwierdzono nowych przypadków ASF
Żywiec tańszy nawet o 90 groszy?
W Lubuskiem znowu dużo przypadków
Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 15 do 21 maja 2020 r.
ASF wciąż szerzy się w zachodnich województwach Polski. W Wielkopolsce w ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono 4 nowe przypadki ASF.
Przypadki ASF w woj. wielkopolskim potwierdzono w powiecie wolsztyńskim w gminach Przemęt i Wolsztyn oraz w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice. W sumie do tej pory w tym województwie potwierdzono 141 przypadków ASF.
Inspekcja Weterynaryjna w ostatnim tygodniu potwierdziła 35 nowych przypadków ASF w woj. lubuskim. Wystąpiły one w trzech powiatach tj. zielonogórskim, nowosolskim oraz wschowskim. W związku z tym ich liczba wzrosła do 602.
Żadnego przypadku ASF nie potwierdzono tym razem w woj. dolnośląskim.
ASF jest pod kontrolą. Minister chce uwolnić gminy od choroby
Najwięcej przypadków na Warmii i Mazurach
W pozostałych województwach dotkniętych wcześniej ASF-em także mamy do czynienia z nowymi przypadkami, z czego zdecydowanie najwięcej występuje ich w woj. warmińsko-mazurskim (niemal 900) oraz lubelskim (ponad 500).
W woj. mazowieckim oraz podkarpackim ich liczba przekroczyła 100, a w podlaskim zbliża się do tej wartości.
Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ