Kwarantanna loszek - obowiązek i konieczność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-02-2015,8:00 Aktualizacja: 17-02-2015,21:54
A A A

Remont stada jest obowiązkiem każdego hodowcy trzody chlewnej. O ile przy produkcji własnego materiału hodowlanego loszki są gotowe do wprowadzenia do stada o tyle przy zakupie zwierząt z zewnątrz konieczna jest ich kwarantanna i aklimatyzacja.

Zaburzenia związane ze statusem zdrowotnym loch przed ich wprowadzeniem do rozrodu często wynikają z braku odpowiedniego przygotowania immunologicznego. Każdy producent, który kupuje loszki z hodowli zarodowej lub od firm genetycznych powinien przestrzegać zasad kwarantanny. Co kryje się pod tym pojęciem?

- Składa się ona z dwóch etapów, izolacji i aklimatyzacji. Izolacja inaczej zwana właśnie kwarantanną służy kontroli zwierząt, które przyjeżdżają do chlewni z zewnątrz. Ma na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa przeniesienia nowych jednostek chorobowych. Powinna ona trwać minimum dwa tygodnie, choć są także zalecenia, aby zwierzęta były odizolowane przez okres czterech, a nawet 6-8 tygodni - mówi dr Krzysztof Janeczko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W tym czasie loszki mają odpocząć po transporcie i pokazać rozwój ewentualnych jednostek chorobowych. Miejsce przeznaczone do kwarantanny powinno się mieścić optymalnie 150 metrów obok budynków inwentarskich. Minimalna odległość to 10-15 metrów.

Drugą częścią kwarantanny jest aklimatyzacja. Jej celem jest przystosowanie nowo wprowadzonych zwierząt pod względem immunologicznym do warunków mikrobiologicznych, które panują na fermie. Loszki uczą się tam nowego środowiska, w którym będą żyły.

- Aklimatyzacja trwa od trzech do sześciu tygodni i składa się z trzech etapów. W pierwszym lekarz weterynarii powinien wykonać program szczepień przyjęty w danym gospodarstwie, np. przeciw różycy, PPV, PCV2 i ZZZN oraz w razie konieczności PRRS - mówi dr Janeczko.

Drugi etap polega na kontakcie loszek z kałem zwierząt z warchlakarni lub sektora krycia. Nie należy tego robić, jeśli w danej grupie występują przypadku dyzenterii i leptospirozy, dlatego w tym przypadku konieczny jest nadzór lekarza weterynarii.

Trzeci to kontakt nos w nos z warchlakami, które akurat sieją patogeny. W dużych fermach o wyborze zwierząt z warchlakarni także decyduje lekarz weterynarii na podstawie profilu serologicznego danej grupy. Ten etap trwa 5-7 dni. W przypadku obecności na fermie wirusa PRRS po kontakcie nos w nos należy przez 4-6 tygodni powtórzyć izolację.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA