Tucz kontraktowy przyciąga coraz większa rzeszę rolników. Do tej grupy dołączyli Marcin Banach wraz z ojcem Romanem z Mojnowa w woj. mazowieckim, którzy wybudowali tuczarnię na 2 tys. sztuk pod kontrakt.
Prosięta zza granicy zalewają polski rynek. W ubiegłym roku było to ponad 5 mln sztuk. - Z niepokojem obserwujemy niekorzystne zmiany zachodzące od kilkudziesięciu lat w sektorze produkcji trzody chlewnej w Polsce. Z jednej strony spada w kraju...
Rolnicy od dwóch lat zajmują się tuczem świń i posiadają budynek przeznaczony na 550 sztuk. Po namowach znajomego postanowili zainwestować i wybudowali nowy obiekt.
Tuczarnia o długości 100 m, szerokości 18 m i wysokości 8 m posiada dwie komory, w której znajduje się łącznie 50 kojców przeznaczonych na 40 sztuk każdy.
Chlewnia została wybudowana z ceramicznych pustaków porotherm o grubości 38 cm bez zastosowania dodatkowego ocieplenia. Konstrukcja dachu wykonana z drewna jest podparta na betonowych filarach.
Producenci podpisali umowę na tucz kontraktowy na 5 lat z możliwością przedłużenia współpracy z firmą Cedrob, która zapewni cykliczne zasiedlanie budynku warchlakami z własnych stad zarodowych, paszę, opiekę weterynaryjną i wsparcie merytoryczne, a także odbiór tuczników.
Rolnicy planują zasiedlenie budynku 20 maja warchlakami w wadze 25-30 kg. Będą one utrzymywane do masy 120 kg.
Kojce zostały wyposażone w wygrodzenia z płyt PCV o grubości 35 mm i łącznej wysokości 90 cm. Zamontowano również w nich dwustronne karmniki skrzyniowe z blachy kwasoodpornej.
Grupa Cedrob chcę osiągnąć samowystarczalność w produkcji tuczników i zamknąć obieg produkcji. W tym celu rusza z nowym projektem partnerskim skierowanym do rolników. Rolnicy oraz producenci i hodowcy trzody chlewnej 7 marca...
Każda komora jest zasilana oddzielnym paszociągiem spiralnym podłączonym do osobnego silosu o pojemności 26,5 tony wykonanego ze stali ocynkowanej płaskiej.
We wszystkich kojcach zamontowano również cztery poidła miskowe ze stali nierdzewnej wyposażone w zawory odcinające dopływ wody.
Podłogę chlewni stanowi ruszt betonowy, pod którym znajdują się kanały gnojowicowe o głębokości 1,6 m, z których odchody będą wybierane przez rury kanalizacyjne PCV umieszczone wzdłuż bocznych ścian budynku.
W tuczarni znajdują się także dwa rzędy lamp z żarówkami LED, wentylacja mechaniczna, dozownik leków, uchylne okna oraz rampa załadunkowa.
Wyposażenie obiektu zapewniła firma Wesstron.
Więcej na temat nowej tuczarni znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie 3/2017
ZAPRENUMERUJ