Afrykański pomór świń (ASF) od kilku lat spędza sen z powiek rolnikom i hodowcom trzody chlewnej. O tym jak żyć z wirusem wyjaśniali specjaliści podczas spotkania zorganizowanego w woj. mazowieckim.
Kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Belgii potwierdzono pod koniec października bieżącego roku. Wirus został wykryty w szczątkach padłego osobnika. Belgowie poinformowali o nowym przypadku ASF,...
Konferencja poświęcona zabezpieczeniu chlewni przed ASF odbyła się 14 listopada w miejscowości Kałki koło Ciechanowa.
Spotkanie zorganizował Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie przy współpracy z firmą Agri Plus.
Rolników i hodowców trzody chlewnej powitał Andrzej Kopeć, prezes zarządu PBS w Ciechanowie, a ofertę firmy przedstawił Grzegorz Olecki, członek zarządu.
Zwrócił on uwagę, że bank oferuje dla rolników zarówno konto jaki i kredyt o nazwie ”Farmer”. Kredyt może być przeznaczony na finansowanie bieżących działalności i posiada on atrakcyjne oprocentowanie.
O hodowli trzody chlewnej w obliczu ASF opowiedział lekarz weterynarii Adam Kisiel z firmy Agri Plus. Ekspert skupił się na dezynfekcji i bezpieczeństwie transportu, który jest jednym z istotnych czynników zwiększających ryzyko zawleczenia wirusa do chlewni i rozprzestrzeniania go w środowisku.
Każdy pojazd przed wjazdem na fermę załadunkową powinien zostać skontrolowany przez rolnika i jeżeli jego czystość pozostawia wiele do życzenia może nie zostać wpuszczony na teren gospodarstwa.
W okolicach Tarnowa Jeziernego (pow. wschowski, woj. lubuskie) znaleziono kolejnych dziewięć martwych dzików. To efekt poszukiwań związanych z wykryciem w regionie ASF u zwierzęcia potrąconego przez samochód. - Znajdowaliśmy padłe...
Koła auta oraz jego nadkola i dostępne elementy podwozia powinny być zdezynfekowane. Po tym zabiegu jest wymagany postój trwający przynajmniej 15 minut. Jest to czas potrzebny do zadziałania środka dezynfekującego.
Hodowca powinien również dopilnować, aby kierowca przed opuszczeniem kabiny auta założył jednorazowe ochraniacze na buty, fartuch ochronny oraz rękawiczki.
Warto również wyznaczyć graniczne linie przemieszczania się kierowcy za pomocą np. namalowanych czerwonych linii, których nie może on przekraczać.
Po załadunku zwierząt należy również przeprowadzić dezynfekcję rampy pojazdu służącej do załadunku.
Transport zwierząt powinien odbywać się możliwie najszybszą trasą bez nieuzasadnionych przystanków z ominięciem obszarów, gdzie potwierdzono obecność ASF.
-
Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ