W województwie lubuskim znaleziono kolejne martwe dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2019,13:20 Aktualizacja: 18-11-2019,13:33
A A A

W okolicach Tarnowa Jeziernego (pow. wschowski, woj. lubuskie) znaleziono kolejnych dziewięć martwych dzików. To efekt poszukiwań związanych z wykryciem w regionie ASF u zwierzęcia potrąconego przez samochód.

- Znajdowaliśmy padłe dziki w różnym wieku, od małego do dużego. To nie jest tak, że one dożyły swojego wieku - mówi jeden z uczestników akcji w rozmowie z "Gazetą Lubuską".

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, ASF w woj. lubuskim

Jakie należy podjąć kroki w związku z ASF w Lubuskiem?

Główny lekarz weterynarii już oficjalnie poinformował o przypadku afrykańskiego pomoru świń w woj. lubuskim. Obecność wirusa została potwierdzona w tuszy dzika znalezionego w odległości ok. 300 km od zachodniej granicy strefy czerwonej....

Dodaje, że kiedy dziki umierają ze starości chowają się w takich miejscach, do których rzadko człowiek trafi.

W sobotniej akcji przeszukiwania lasów uczestniczyło 150-170 osób. Nie wszyscy chętni mogli w niej wziąć udział. Osoby, które hodują świnie lub pracują w gospodarstwach z trzodą chlewną były wykluczane z działań ze względu na możliwość przeniesienia choroby z dzików na świnie.

Akcja szukania martwych osobników prowadzona była pod nadzorem powiatowego i wojewódzkiego inspektora weterynarii. Od padłych dzików pobrano próbki, które zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

Przypomnijmy, że w czwartek okazało się, że samica dzika potrącona przez samochód w okolicy Tarnowa Jeziernego była chora na ASF. Zwierzę znaleziono przy drodze 4 listopada.

W piątek wojewoda lubuski wydał rozporządzenie w sprawie określenia terenu skażonego o promieniu 5 kilometrów od miejsca znalezienia chorego dzika.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

źródło: "Gazeta Lubuska"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA