Hoduj z Głową Świnie nr 1 w 2024 roku. Wideo
Skąd się biorą stereotypie u świń? Jakie są zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu oraz czy hodowcy i producenci świń będą będą w końcu mówić jednym głosem?
Ukazał się najnowszy numer dwumiesięcznika „Hoduj z Głową Świnie”. Zapraszamy do lektury naszego czasopisma.
Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.
Ceny tuczników rosną. Ile dołożą zakłady mięsne?
Tym razem eksperci z firmy De Heus, Josera oraz Lira odpowiadają na pytanie hodowcy dotyczące flushingu w żywieniu macior i loszek.
Polska branża trzody chlewnej od lat pozostaje w kryzysie, czego skutkiem jest malejące pogłowie świń oraz spadek opłacalności produkcji.
Związki i organizacje branżowe w styczniu tego roku powołały do życia Krajową Radę Wieprzowiny. Jej przedstawiciele spotkali się już z ministrem rolnictwa. Piszemy o tym w artykule "Jednym głosem w imieniu hodowców".
Synchronizacja rui u loszek może przyczynić się do ich domestykacji czyli udomowienia. Umożliwia ona kontakt z człowiekiem, co jest kluczowe w ich dalszym użytkowaniu. Piszemy o tym w artykule "Synchronizacja to nie tylko hormony".
Wrażliwość świń na działanie związków antyżywieniowych w paszach jest zróżnicowana i zależy od stanu fizjologicznego, wieku oraz płci. Na ogół zwierzęta młode są na nie bardziej wrażliwe.
VEZG 14 lutego. 5 centów w górę!
Tego, na jakie substancje warto zwrócić uwagę, dowiecie się z artykułu "Czynniki antyodżywcze w paszach dla świń".
Odpowiednio prowadzone i żywione loszki hodowlane powinny być inseminowane w 3-4 rui w 250-280 dniu życia, w wadze 140-150 kg i przy grubości słoniny wynoszącej 13-15 mm.
W artykule "Wyzwania w żywieniu wysokoprodukcyjnych loch" piszemy, co należy zrobić, aby osiągnąć te cele.
Świnie przejawiają swoje negatywne emocje przez frustrację lub strach wywołujący agresję. Stanowią one źródło stereotypii, czyli zachowań, które nie są dla nich naturalne, jak m.in. zjadanie potomstwa przez maciory czy obgryzanie ogona i uszu przez warchlaki i tuczniki.
W artykule "Skąd się biorą stereotypie u świń?" wyjaśniamy ich przyczyny oraz podpowiadamy robić, aby ograniczyć te niepożądane zachowania.
Ceny skupu tuczników przestały spadać
Pory roku dyktują zmianę warunków również wewnątrz budynków inwentarskich. O ile latem, aby obniżyć temperaturę do optymalnej, systemy wentylacji pracują na maksymalnych obrotach, o tyle zimą, aby ją utrzymać, często działają na minimum lub, o zgrozo, nawet w ogóle.
Lekarz weterynarii Piotr Krasowski w artykule "Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu" opisuje sytuacje, z którymi spotyka się w praktyce w swoje codziennej pracy oraz podpowiada, jak rozwiązać te problemy.
W najnowszym numerze Hoduj z Głową Świnie nie zabrakło także reportażu z gospodarstwa.
Począwszy od bieżącego numeru także i w kolejnych tegorocznych wydaniach naszego magazynu, będziemy zamieszczać artykuł z cyklu "Rolnictwo 4.0 w chlewni", w którym prezentujemy nowoczesne rozwiązania.
Naszym stałym czytelnikom życzymy przyjemniej lektury a tych wszystkich, którzy jeszcze nie znają naszego magazynu, zapraszamy do jego PRENUMERATY