Hoduj z Głową Świnie. Co znajdziecie w nowym numerze?
Hodowcy i producenci trzody chlewnej mogą się zapoznać z najnowszym wydaniem magazynu Hoduj z Głową Świnie.
W najnowszym wydaniu naszego magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 5/2021 (wrzesień-październik) znajdziecie wiele ciekawych artykułów, które dotyczą między innymi żywienia i dobrostanu trzody chlewnej oraz sytuacji związanej z wirusem ASF. Nie zabrakło również reportaży z gospodarstw.
Zwierzęce forum to dział, w którym informujemy o aktualnych wydarzeniach branżowych oraz nowościach rynkowych. Z najnowszego numeru dowiecie się m.in. o trwającej loterii dla hodowców, a także o nowościach w postaci produktu do zwalczania gryzoni czy działaniach podejmowanych przez firmy z branży trzodziarskiej.
Ognisko ASF wybuchło w kolejnym województwie!
Dobrostan świń, ASF i żywienie
Dobrostan to dział, w którym zamieściliśmy artykuł "Zachowania socjalne i produkcyjność tuczników". Zapewniając tym zwierzętom właściwe warunki środowiskowe, można uzyskać wysokie wyniki produkcyjne, a to decyduje o rentowności gospodarstwa.
W artykule poruszone zostały tematy m.in. znaczenia słomy w utrzymaniu tych zwierząt, obserwacji tuczników i zachowań np. w postaci dominacji.
"Czeka nas rekord ognisk ASF?" To kolejny artykuł, w którym przybliżamy czytelnikom aktualną sytuację związaną z wirusem ASF w Polsce. Znajduje się w nim rozmowa z profesorem dr. hab. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem PIW-et PIB w Puławach.
Żywienie to dział, który znajduje się w każdym wydaniu naszego magazynu. W aktualnym numerze zamieściliśmy artykuły dotyczące smaku i zapachu paszy, stosowania enzymów w mieszankach dla prosiąt czy nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na rozród i mleczność macior.
Chcą wybić dziki w rejonach hodowli świń
Świnie należą do zwierząt o określonych preferencjach smakowych i zapachowych. Pobierają więcej paszy, która im smakuje i w rezultacie szybciej rosną, co rzutuje na opłacalność produkcji. Jednak nie wszystkie komponenty mieszanek są jednakowo chętnie pobierane.
Użycie enzymów paszowych poprawia wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w komponentach mieszanek. Dodatki te są szczególnie zalecane dla młodych zwierząt, u których produkcja enzymów w ślinie, żołądku, trzustce i jelicie cienkim jest jeszcze ograniczona.
Tłuszcz w paszy zwiększa przede wszystkim koncentrację energii, poprawia smakowitość i jej wykorzystanie, jest źródłem witamin w nim rozpuszczalnych (A, D, E i K) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ilość i rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych decydują o wartości i aktywności biologicznej tłuszczu.
Hodowla świń
"Metody biotechnologiczne wspomagające rozród" to artykuł, który znalazł się w dziale Hodowla.
Kolejne świnie poddane utylizacji z powodu ASF
Prawidłowo prowadzony sektor rozrodu przyczynia się do zwiększenia opłacalności produkcji trzody chlewnej. Poprawa zarządzania rozrodem świń jest możliwa między innymi poprzez zastosowanie wybranych metod biotechnologicznych, które znacząco usprawniają prowadzenie hodowli tego gatunku zwierząt i umożliwiają w pełni wykorzystanie ich potencjału genetycznego.
Produkcja świń w praktyce
Reportaże i artykuły przygotowane w gospodarstwach to obowiązkowy element każdego wydania Hoduj z Głową Świnie.
W artykule "Zmniejszył koszty żywienia tuczników" piszemy o tym, jakie korzyści przynosi hodowcy żywienie świń na mokro. Swoje wyliczenia prezentuje Andrzej Armatowski.
Zdzisław Budka od roku użytkuje biogazownię rolniczą o mocy 496 kW. Hodowca gospodaruje na 300 ha użytków rolnych. Wspólnie z synem Bartoszem zajmuje się produkcją tuczników w cyklu otwartym oraz hodowlą indyków.
Cena tuczników bez zmian. Jest źle
Hodowca zainwestował w biogazownię. I choć przyznaje, że ta inwestycja stanowiła spory wydatek, to jednak może być ona opłacalna. Oprócz sprzedaży energii elektrycznej do sieci, możliwe staje się też wykorzystanie produkowanego ciepła do ogrzewania obiektów inwentarskich oraz nawożenie ziemi pofermentem, który pozbawiony jest uciążliwego zapachu. Więcej na ten temat w artykule "Produkuje tuczniki i energię elektryczną".
Wojciech Dąbrowski produkcją tuczników zajmuje się od ponad 30 lat. Hodowca również zainwestował w biogazownię produkującą prąd, ciepło oraz wysokiej jakości nawóz. Jest ona zasilana gnojowicą tuczników, która co sześć godzin jest automatycznie przepompowywana ze zbiornika buforowego do fermentatora. Polecamy artykuł "Prąd z gnojowicy".
Gospodarstwo Ekoinwest, które mieści się w powiecie oleckim, specjalizuje się w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym. Roczna sprzedaż tych zwierząt wynosi średnio 7700-7800 sztuk. Hodowcy starają się na bieżąco remontować stado podstawowe, które liczy 240 macior i zwiększać jego wydajność.
Niestety obostrzenia związane z występowaniem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń znacznie to utrudniają. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Rozwijają się mimo zagrożenia ASF".
Zapraszamy do prenumeraty naszego magazynu Hoduj z Głową Świnie. Można to zrobić TUTAJ