Hodowco czy wiesz już jak zatrzymać ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-07-2019,15:00 Aktualizacja: 29-07-2019,14:05
A A A

Hodowco czy wiesz już jak zatrzymać ASF? To hasło, które towarzyszy kampanii prowadzonej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Związek Polskie Mięso. W obliczu coraz większej liczby ognisk ASF w Polsce przypominamy jej główne założenia.

Kampania jest skierowana do hodowców i producentów trzody chlewnej w Polsce, którzy od 2014 roku mierzą się z wielkim zagrożeniem ze strony afrykańskiego pomoru świń.

"Najważniejsze są najbliższe miesiące: maj - sierpień! W tym czasie trzeba podjąć intensywne działania i skupić się na najważniejszych zagrożeniach. Jak to zrobić?" czytamy w komunikacie wydanym przez oba związki.

ognisko asf, przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna

Ognisko ASF wybuchło w obszarze zagrożenia

Wirus afrykańskiego pomoru świń został dzisiaj (29 lipca) potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w 29 gospodarstwie w Polsce w tym roku. Ognisko ASF nr 29 zostało stwierdzone 25 lipca na podstawie wyników badań otrzymanych z...

Plakat, który został udostępniony hodowcom zawiera sześć punktów, które należy spełnić, aby zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do gospodarstwa.

Ogrodzenie chlewni na całej długości musi być szczelne, a wszystkie bramy zamknięte. Teren wokół fermy powinien być kontrolowany co najmniej jeden raz na dwa tygodnie.

Jeśli wokół fermy znajdziemy ślady dzików dodatkowo należy zamontować ogrodzenie elektryczne oraz zastosować preparaty odstraszające dziki i sznurki hukowe. Dobrze jest stosować je przez kilka dni z rzędu.

Budynki powinny być zabezpieczone przed ptakami np. siatką podtynkową.

Miejsce składowania padliny również trzeba zabezpieczyć przed ptactwem. Należy tam również stosować preparaty przeciwko owadom latającym.

Teren wokół fermy jak rampy załadowcze, należy utrzymywać w czystości.

tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna, Dania, warchlaki

Ceny warchlaków i tuczników w Niemczech i Danii bez zmian

Ceny w branży trzody chlewnej po ostatnich spadkach zatrzymały się w miejscu. Dotyczy to zarówno warchlaków i tuczników w Danii jak i żywca wieprzowego w Niemczech.   Notowania warchlaków duńskich opublikowane 25...

Sprzęt rolniczy powinien być dezynfekowany minimum raz na dwa tygodnie.

Preparaty przeciwko owadom powinny być regularnie stosowane za zewnątrz obiektów jak i w środku.

Zapylenie wewnątrz fermy jak oraz kurz osiadający na powierzchniach ogranicza działanie wielu preparatów.

"Minione lata pokazują, że największa liczba zakażeń świń przypada na okresy letnie. Jeśli nie wpuścimy wirusa afrykańskiego pomoru świń do naszych stad w najbliższych 3 miesiącach wygramy. Największym zagrożeniem dla Twojej fermy jest dzik, człowiek i mucha" czytamy w komunikacie.

Plakat informacyjny można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA