Dziki z Białorusi blokują polski eksport świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-01-2016,10:15 Aktualizacja: 20-01-2016,10:32
A A A

Polskie służby weterynaryjne szybko uporały się z afrykańskim pomorem świń w stadach świń domowych. Nadal nie możemy sobie jednak poradzić z wirusem szerzącym się w populacji dzików. Choroba ta występująca jedynie w populacji tych zwierząt nie zagraża eksportowi naszej wieprzowiny. Ten jest jednak nieustannie blokowany.

- Brak podjęcia współpracy w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń u dzików z Białorusią oddala prawdopodobnie na kolejne lata możliwość uwolnienia Polski od tego wirusa. Kolejne przypadki zakażonych dzików stwierdzone najbardziej na północ i południe strefy z ograniczeniami wyraźnie świadczą o ich białoruskim pochodzeniu - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.

asf, podlasie, kzp-ptch, dziki

KZP-PTCH - O pomorze świń bez hodowców trzody chlewnej

Afrykański pomór świń spowodował niemal całkowite załamanie hodowli i produkcji trzody chlewnej na Podlasiu. Od dwóch lat choroba nie daje o sobie zapomnieć. Tymczasem, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców...

Zdaniem przedstawicieli związku obecnie to dziki i to głównie te, które przechodzą do naszego kraju z Białorusi, decydują o blokowaniu eksportu polskiego mięsa oraz o opłacalności produkcji świń w Polsce. W swoim komunikacie zapewniają, że jeśli wirus nie występuje w populacji trzody chlewnej ryzyko jego przeniesienia w eksportowanych produktach jest praktycznie zerowe.

- Dlaczego w Unii Europejskiej inne podejście stosuje się do ptasiej grypy? Zjadliwy wirus powodujący tę chorobę również jest bardzo groźny. Tymczasem nie wprowadza się stref i ograniczeń w przypadku wystąpienia wirusa w populacji ptaków wolno żyjących - pytają przedstawiciele KZP-PTCH.

nowe przypadki ASF w Polsce, Afrykański Pomór Świń, Podlasie

82 i 83 przypadek ASF u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych dwóch przypadkach wystąpienia ASF u dzików na Podlasiu. Ostatnie potwierdzone przypadki stanowią odstrzelone dziki. Jeden z nich został upolowany w pobliżu miejscowości Kaczały w...

O problemie uznania takich samych regulacji prawnych w przypadku obu tych chorób mówił jeszcze we wrześniu podczas 66. Zjazdu Europejskiej Federacji Zootechnicznej prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Tłumaczył on, że w przypadku ASF należy wprowadzić takie same regulacje prawne jak w przypadku ptasiej grypy. Polegałyby one na rozróżnieniu sytuacji epidemiologicznej u dzików oraz świń domowych. Ptasia grypa występuje powszechnie u dzikiego ptactwa, ale restrykcje są wprowadzane dopiero wtedy, kiedy zostanie ona wykryta u ptactwa domowego.

- Jeśli przez pół roku ASF nie wystąpi u świń domowych dany kraj powinien zostać uznany za wolny - tłumaczył prof. Zygmunt Pejsak.

Na wniosek Polski ale też innych krajów głównie Ameryki Północnej, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) prawdopodobnie w maju 2016 r. ma rozpatrywać nową regulację prawną, Zgodnie z nią nie mają obowiązywać restrykcje związane z obrotem trzody chlewnej w kraju, w którym wirus występuje tylko u dzików.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA