Gobarto 500 jest to program, którego głównym celem jest integracja tuczu oraz odbudowa polskiego pogłowia trzody chlewnej. Dołączyli do niego rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy wybudowali dwie nowe chlewnie przeznaczone dla 2 tys. tuczników.
- Jeżeli chcemy wchodzić na rynki globalne, musimy mieć duże, wyspecjalizowane gospodarstwa - powiedział w Pszczółczynie (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że czas uregulować produkcję trzody...
Ewa Gotowska i Jakub Kalitowski od 10 lat prowadzą gospodarstwo rolne położone w Pszczółczynie koło Łabiszyna. Produkcją trzody chlewnej zajmują się od 7 lat.
- Bardzo długo rozważaliśmy, którą opcję wybrać i po spotkaniach z przedstawicielami firmy Cedrob zdecydowaliśmy się na współpracę. Doszliśmy do wniosku, że uczestnictwo w programie Gobarto 500 to dla nas najlepsza opcja na rynku – tłumaczył Jakub Kalitowski, dodając – Dzięki współpracy otrzymaliśmy wsparcie w uzyskaniu pozwoleń, kredytów oraz podczas budowy obiektów.
Rolnicy w ramach programu Gobarto 500 podpisali umowę na zaopatrzenie w warchlaki i paszę oraz odbiór tuczników. Otrzymają również opiekę weterynaryjną i pomoc merytoryczną.
Inwestycja obejmuje budowę dwóch chlewni o wymiarach 66 m na 15 m. Każda pomieści 1 tys. tuczników.
Konstrukcję budynków stanowią elementy ze stali ocynkowanej. Ściany tuczarni zostały wyłożone płytami warstwowymi poliuretanowymi o grubości 5 cm.
Cena tuczników na niemieckiej małej giełdzie (ISW) wzrosła o 2 centy, a warchlaków o 1 euro za sztukę. W najbliższych tygodniach wysoki popyt na żywiec wieprzowy spowoduje dalsze wzrosty notowań warchlaków. Niemcy...
Dach pokryto blachą, a sufit stanowią płyty izolacyjne typu styrodur z połączeniem pióro i wpust, co eliminuje powstawanie mostków termicznych.
Na posadzce zamontowano betonowe ruszta, a pod nimi szczelny zbiornik na gnojowicę o głębokości 1,6 m. Będzie on opróżniany za pomocą rur znajdujących się w bocznych ścianach budynku.
W chlewniach znajduje się po 25 kojców, a każdy pomieści 35-40 świń. Wygrodzenia zostały wykonane do wysokości 75 cm z deski PCV. Nad nią znajduje się rura stalowa wzmacniająca konstrukcję zamontowana na wysokości 90 cm od posadzki.
W każdym kojcu znajdują się po dwa podwójne poidła smoczkowe oraz dwa tubomaty zamontowane pomiędzy przegrodami wyposażone w dwa poidła miseczkowe każdy.
Karmniki są zasilane z silosów paszociągiem spiralnym umieszczonym w róże PCV o średnicy 75 mm.
Świeże powietrze jest zaciągane do budynków za pomocą regulowanych klap wlotowych zamontowanych w ścianach bocznych. Dodatkowo od zewnątrz zamontowano specjalne osłony, które zabezpieczają przed przeciągami.
Chiny stworzyły plan ponownego uruchomienia produkcji trzody chlewnej. Głównym jego celem jest powstrzymanie spadku pogłowia świń i odbudowa produkcji wieprzowiny w tym kraju. Ministerstwo Rolnictwa Chin opublikowały oświadczenie pt....
Za usuwanie zużytego powietrza odpowiadają kominy wyciągowe wyposażone w klapy i silniki elektryczne sterowane automatycznie.
Tuczarnie zostaną zasiedlone 22 maja warchlakami pochodzącymi z krajowej produkcji o masie 25-30 kg. Rolnicy planują tucz do masy 115 kg, który ich zdaniem będzie trwał 114 dni.
- Powierzchnia gospodarstwa wynosi 20 ha. Jeśli chodzi o odbiór gnojowicy, mamy podpisane umowy z rolnikami. W sumie do dyspozycji mamy 700 hektarów w promieniu 30 kilometrów - mówił Jakub Kalitowski.
Inwestycja kosztowała 2,4 miliona złotych, a czas spłaty kredytu wynosi 15 lat.
Spotkanie zorganizowała firma Cedrob. Obiekty zostały wybudowane przez firmę Kanus i wyposażone przez firmę Wesstron. Gościem honorowym spotkania był Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ