Minister rolnictwa otrzymał pismo od Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF, w którym eksperci apelują o wprowadzenie okresu przejściowego wymaganego do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF skierowało pismo do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Apeluje w nim o wprowadzenie okresu przejściowego wymaganego do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Nowy projekt rozporządzenia wykonawczego komisji Unii Europejskiej ma wejść w życie 21 kwietnia 2021 r. Ma on określić środki kontroli w odniesieniu do ASF, które zastąpi obowiązującą do dnia 21 kwietnia 2021 r. decyzję wykonawczą Komisji 2014/709/UE.
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF w piśmie do ministra rolnictwa wnioskuje o wprowadzenie okresu przejściowego do końca grudnia 2021 r.
Rumunia w tym roku potwierdziła 402 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Od początku epidemii, kraj ten poinformował o wystąpieniu ponad 4200 ognisk choroby. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poinformował, że w...
W uzasadnieniu czytamy, że wprowadzenie przepisów rozporządzenia od dnia 21 kwietnia bieżącego roku może wywołać paraliż branży zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców.
Głównym zagrożeniem jest ryzyko pozrywania łańcuchów dostaw, co spowoduje z jednej strony trudności w zbyciu żywca i obrocie zwierzętami hodowlanymi w strefach I, II, III oraz spadek cen skupu na terenach ASF.
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wskazuje również, że może to doprowadzić do niedoboru surowca w przemyśle przetwórstwa, wzrostu cen żywca w strefie białej i zwiększonego importu.
Rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego w porównaniu ze strefą wolną od choroby nie będzie służyło rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.
Porozumienie wskazuje również, że w Polsce jest niewiele gospodarstw, które wdrożyły dobrowolne zaawansowane zasady bioasekuracji, aby uzyskać odstępstwo od badań krwi przed wysyłką świń.
Żywiec wieprzowy w Polsce w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotował spadek cen. W tym samym czasie tuczniki w Unii Europejskiej nieznacznie podrożały. Zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej...
Eksperci podkreślają również, że mniejsze gospodarstwa z wielkim trudem dostosowały się do minimalnych zasad bioasekuracji wymaganych przez prawo krajowe, a wydzielenie w części czystej i brudne nie było do tej pory wymagane przepisami prawa.
Wprowadzenie nowych przepisów unijnych może spowodować wiele problemów związanych z przemieszczaniem świń ze stref I, II, III. Brakuje wytycznych zarówno dla hodowców i producentów trzody chlewnej, którzy będą przygotowywali plany bezpieczeństwa biologicznego, jak i dla powiatowych lekarzy weterynarii, którzy będą podejmowali decyzję o przemieszczaniu świń na podstawie nowych przepisów.
Porozumienie proponuje wprowadzenie etapowego dochodzenia do spełnienia nowych przepisów unijnych. Do końca maja chce, aby opracować wytyczne i zachęty, a do końca czerwca przeprowadzić konsultacje społeczne. Wnioskuje również o stopniowe wdrażanie nowych przepisów, co ma potrwać do końca grudnia 2021.
Sygnatariuszami pisma byli: Aleksander Dargiewicz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Witold Choiński Związek Polskie Mięso, Janusz Rodziewicz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Monika Piątkowska Izba Zbożowo Paszowa, Wiesław Różański Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI, Ignacy Zaremba Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS".
Pełną treść projektu rozporządzenia i załącznik znajdziesz
TUTAJ.
-
Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ