Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje o dalszych wzrostach cen w skupie tuczników. Notowania żywca wzrosły zarówno w Niemczech jak i na krajowym rynku.
Tuczniki w ostatnim notowaniu dużej giełdy w Niemczech podrożały o 5 centów. Z kolei w Polsce zakłady mięsne za klasę E płaciły o 20 gr więcej niż przed tygodniem.
Europejski rynek tuczników, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, krótko był w równowadze.
Korea Południowa uznała unijną regionalizację ASF, co poprawiło nastroje w branży i dało impuls do dalszych wzrostów cen żywca wieprzowego. Jednak niezbędne będzie jeszcze wcześniejsze zatwierdzenie zakładów mięsnych przez inspektorów koreańskich.
Na niemieckiej dużej giełdzie z 7 września cena skupu tuczników wzrosła o 5 centów do wysokości 2,10 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,86 zł.
POLPIG alarmuje, że brak możliwości zakupu ziemi przez specjalistyczne, duże gospodarstwa hodowlane uniemożliwia ich rozwój. Zdaniem ekspertów nabywanie oraz dzierżawienie nieruchomości rolnych w celach związanych z produkcją trzody...
Na pozostałych rynkach w Europie w 36. tygodniu odnotowano nieznaczne wzrosty cen. We Francji i Hiszpanii tuczniki podrożały o 1 cent. Na Półwyspie Iberyjskim sezonowe ograniczenie podaży żywca z uwagi na upały powoli dobiega końca, a waga ubojowa tuczników rośnie.
Ceny skupu nie zmieniły się w Danii, Holandii, Austrii i Irlandii. Z kolei spadek ceny o 1 cent zanotowano w Belgii.
W Polsce odnotowano wzrost cen skupu tuczników. Za klasę E zakłady mięsne płaciły średnio 9,90 zł za kg. Było to o 20 groszy więcej niż przed tygodniem.
Wzrosty cen wynikają z niskiej podaży żywca. Mimo spadku temperatury, zdaniem ekspertów POLPIG, nie należy spodziewać się w najbliższym czasie wzrostu podaży.
Ceny zbóż spadły, a więc producenci mogą pomału odrabiać straty. Jednak niepewność na rynku nie zachęca rolników do wznowienia produkcji żywca wieprzowego.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ