Wzrost popytu na wieprzowinę został zrównoważony wzrostem podaży. Tym samym oczekiwane przez rolników wzrosty cen w skupie tuczników nie doszły do skutku.
Producenci i dostawcy oczekiwali przedświątecznego wzrostu cen żywca wieprzowego. Jednak zwiększony popyt został zrównoważony wzrostem podaży, co doprowadziło do utrzymania cen tuczników.
Ceny tuczników pozostają bez zmian w większości krajów Unii Europejskiej. Okres przedświąteczny cechuje się większym popytem, który jest równoważony przez sezonowy wzrost podaży żywca.
Równowaga ta nie pozwala na wyczekiwany wzrost cen skupu żywca – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Obecnie jest obserwowana czwarta fala Covid-19, która budzi niepokój branży. W wyniku wprowadzanych w wielu krajach obostrzeń po raz kolejny może dojść do zmniejszenia konsumpcji mięsa wieprzowego.
Tajlandia zmaga się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), który atakuje kolejne stada trzody chlewnej. Choroba ta może doprowadzić do zmniejszenia liczby loch w tym kraju nawet o 50%. Cena w skupie trzody chlewnej w Tajlandii...
W Hiszpanii ceny pozostały bez zmian już drugi raz z rzędu przy wysokiej liczbie ubijanych świń i rosnącej masie ubojowej. Zapowiadany na 25 listopada strajk pracowników zakładów przetwórczych został odwołany.
Na niemieckiej dużej giełdzie ceny tuczników ustabilizowały się na niskim poziomie. Potwierdzone ognisko ASF u świń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz nowe przypadki u dzików nie wpłynęły na notowania.
Ceny żywca wieprzowego w dniu 24 listopada ponownie zostały utrzymane na wysokości 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co daje około 5,63 zł.
Popyt z Chin pozostaje na niskim poziomie. Jednak na uwagę zasługuje duży wzrost cen skupu w Państwie Środka. W ciągu miesiąca wzrosły o ponad połowę.
Jeżeli trend ten utrzyma się w dłuższym okresie może on wywołać kolejną falę importu wieprzowiny. Wpływ na ceny ma również większe zapotrzebowanie na to mięso w związku z przygotowaniami do święta Nowego Roku w Chinach.
Ceny w Polsce mimo zwiększonych zamówień przedświątecznych nie uległy zmianie. Za klasę E krajowe skupy płaciły średnio 5,25 zł za kg.
Wielu rolników w wyniku wysokich kosztach paszy postanowiło zwiększyć ubojów loch w celu ograniczenia strat.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ