Ceny skupu tuczników w Europie stanęły na bardzo niskim poziomie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,10:00 Aktualizacja: 07-12-2020,9:52
A A A
Tuczniki w krajach Północnej i Centralnej Europy utrzymały cenę na niskim poziomie. W regionach południowych odnotowano spadek ich notowań.
 
Sezonowe spadki cen żywca wieprzowego odnotowano na południu Europy i dotyczą one Hiszpanii i Francji.
 
W krajach Północnej i Centralnej Europy ich ceny zostały utrzymane na niskim poziomie w stosunku do tygodnia poprzedniego – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
Kryzys na rynku został wywołany przez dużą podaż żywca wieprzowego oraz problemy z utrzymaniem wysokich mocy przerobowych w zakładach mięsnych z powodu pandemii koronawirusa. 
 
afrykański pomór świń, bioasekuracja, region Azji i Pacyfiku, kolejne ogniska i przypadki choroby, trzoda chlewna, dziki

Tam ASF zabił łącznie co najmniej 8 mln świń

Afrykański pomór świń (ASF) od początku listopada został potwierdzony w 13 krajach z regionu Azji i Pacyfiku. W wyniku choroby do utylizacji trafiło łącznie przynajmniej 8 mln świń.   Grupa ekspertów do spraw ASF (SGE ASF16)...
Do tego dochodzą problemy eksportowe Niemiec na rynki azjatyckie z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
W Danii dwa zakłady mięsne w których wykryto koronawirusa u pracowników zostały zakwestionowane przez Chiny. Jeden z nich uzyskał już ponowne pozwolenie na eksport, a drugi czeka na wznowienie współpracy.
 
Belgia została uznana za kraj wolny od wirusa ASF tak więc za kilka tygodni prawdopodobnie wznowi wysyłkę wieprzowiny do Chin.
 
W Niemczech mimo wzrostu popytu na wieprzowinę w okresie świątecznym rynek nie będzie w stanie zagospodarować nadprodukcji żywca wieprzowego w tak krótkim czasie. 
 
Według prognoz nadwyżka tuczników powinna zostać zagospodarowana w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.
 
Jak podkreślają eksperci z POLPIG interwencja na unijnym rynku w postaci dopłat do prywatnego przechowalnictwa może być nieskuteczna, jeżeli zostanie wprowadzona zbyt późno.
 
transport tuczników bez dokumentów, Agrounia, świnie z Niemiec, zatrzymany transport świń,

Transport świń z Niemiec zatrzymany przez rolników z Agrounii

Agrounia dziś w nocy (3 grudnia) zatrzymała transport świń z Niemiec. Przerośnięte zwierzęta prawdopodobnie nie miały żadnych dokumentów przewozowych i miały trafić do zakładów mięsnych w woj. wielkopolskim.   Rolnicy z Agrounii...
W minioną środę (2 grudnia) na dużej giełdzie w Niemczech cena tuczników utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia i wyniosła 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,32 złote.
 
W Polsce ceny skupu świń przestały spadać i w rozliczeniu na wagę żywą ustabilizowały się na bardzo niskim poziomie 3,50 zł za kg. Za kilogram klasy E rolnicy średnio mogą otrzymać 4,60 zł za kg netto. 
 
Eksperci POLPIG podkreślają, że do końca roku nie należy spodziewać się dużych zmian na rynku.
 
Resort rolnictwa ogłosił, że wsparcie dla cyklu otwartego zostanie udzielone w pierwszym kwartale 2021 r., a wnioski o pomoc będzie można składać do 20 grudnia 2020 r.
 
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA