Cena tuczników bez zmian, ale prognozy są dobre

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2022,17:15 Aktualizacja: 27-04-2022,17:19
A A A

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po raz czwarty z rzędu pozostała na tym samym poziomie i wyniosła 1,95 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 27 kwietnia wg NBP (4,7076) jest to 9,17 zł za kg wbc

- Oferta jest wciąż bogata. Cena trzody chlewnej może ponownie utrzymać się na stałym poziomie na początku nowego tygodnia uboju - czytamy w komunikacie VEZG.

Cena tuczników utrzymuje się bez zmian od 30 marca. Wcześniej w ciągu siedmiu tygodni począwszy od połowy stycznia do końca marca wzrosła ona aż o 75 centów tj. ponad 3 złote.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, asf, wirus asf, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, trzoda chlewna

Szukają rozwiązań w obliczu kolejnego sezonu ASF w Polsce

Branżowe Porozumienia ds. Walki z ASF obradowało w kwietniu. Podczas spotkania dyskutowano o tematach dotyczących między innymi wprowadzania i zdejmowania stref ASF, wyrównywania dochodu dla znajdujących się w nich hodowców oraz...

Ceny tuczników w porównaniu z początkiem roku są więc zdecydowanie wyższe. Hodowcy wciąż jednak nie mają wielu powodów do zadowolenia.

- Na ten moment sytuacja jest bardzo trudna i nieprzewidywalna. Nikt nie wie co będzie się działo z kosztami produkcji, a konkretnie z zasiewami zbóż na Ukrainie w obliczu trwającej tam wojny oraz, co się z tym wiąże, z cenami pasz - mówi Bogusław Prałat, hodowca trzody chlewnej z woj. wielkopolskiego posiadający stado macior liczące 250 sztuk oraz Prezes nowo powstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Ceny świń będą rosły?

Hodowcy świń czekają na to, aż cena wzrośnie ponad symboliczne 2 euro za kg wbc.

- Prognozy są takie, że granica 2 euro za kg wbc zostanie znacząco przekroczona. Czekamy na to, ponieważ obecne stawki, mimo że są dość wysokie, nie gwarantują jeszcze opłacalności produkcji, przynajmniej nie wszystkim hodowcom - mówi Aleksander Dargiewicz, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników w połowie kwietnia spadła

Krajowe ceny tuczników w okresie przedświątecznym spadły. W ślad za spadkiem notowaniami skupu żywca potaniało mięso wieprzowe.   Ceny zakupu żywca wieprzowego według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach...

Ceny świń rzeczywiście nie nadążają za rosnącymi w bardzo szybkim tempie kosztami wynikającymi z wysokich cen przede wszystkim nawozów i pasz, ale także paliwa, gazu czy energii. Hodowcy, którzy mieli trochę szczęścia związanego z zakupami czy to prosiąt czy pasz, a także znajdują się w białej strefie, już zaczynają odrabiać straty.

Ceny tuczników, zdaniem Prezesa Polpig, nie pozostaną w tyle za kosztami, wzrosną i to w najbliższych miesiącach, przez co pozwolą pozostałym producentom, także ze stref ASF, uzyskać opłacalność.

Na wzrost cen skupu tuczników ma wpłynąć niska podaż żywca w Unii Europejskiej, która będzie szczególnie widoczna w najbliższych miesiącach.

- Pogłowie macior w UE spadło o 3,6%, a tuczników o 3%. Jakby tego było mało do końca roku spodziewany jest dalszy spadek liczebności stada świń o 3%, z czego największy ma wystąpić głównie w Niemczech i w Polsce. W związku z tym podaż tuczników z miesiąca na miesiąc będzie coraz mniejsza w sytuacji, gdy popyt w tym czasie wzrośnie. Zbliża się bowiem sezon grillowy i turystyczny, podczas których zazwyczaj podnosi się spożycie wieprzowiny. Ta sytuacja powinna wpłynąć na wzrostu cen - mówi Dargiewicz.

mysliwi, las, ambona

Odstrzał sanitarny jak biznes. Ustawa wstrząśnie środowiskiem myśliwych?

W wielu kołach doszło do takiej sytuacji, że wytworzyła się grupa myśliwych, która odstrzał sanitarny zaczęła traktować jak biznes – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też ustawę mającą...

Zabraknie tuczników?

- Uważam, że od połowy maja na naszym rynku zacznie brakować tuczników. Hodowcy produkujący w cyklu zamkniętym w obliczu tej niepewności wciąż nie wiedzą, czy kryć lochy czy nie, bo nikt nie daje gwarancji jak ukształtuje się cena skupu tuczników w najbliższych tygodniach. Ci, którzy w zeszłym roku rezygnowali z krycia macior, właśnie sprzedają ostatnie sztuki. Proces likwidacji stad produkujących w cyklu zamkniętym od ostatniej inseminacji do końca tuczu trwa bowiem około sześciu miesięcy - mówi Bogusław Prałat i dodaje:

- Zmniejszył się także import duńskich prosiąt. Z moich informacji wynika, że nawet o 18%. Rolnicy po pierwsze boją się, czy będą mieli czym karmić zwierzęta i jaka będzie cena paszy. Ci posiadający swoje zboże, co nie dziwi, wolą sprzedać ziarno niż tuczyć zwierzęta. Widzimy więc mocno ograniczony popyt na prosięta i wiele wskazuje na to, że wkrótce zwyczajnie może u nas zabraknąć u nas żywca.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA