Szukają rozwiązań w obliczu kolejnego sezonu ASF w Polsce
Branżowe Porozumienia ds. Walki z ASF obradowało w kwietniu. Podczas spotkania dyskutowano o tematach dotyczących między innymi wprowadzania i zdejmowania stref ASF, wyrównywania dochodu dla znajdujących się w nich hodowców oraz certyfikacji bioasekuracji.
Obszary objęte ograniczeniami III, czyli strefa czerwona, są najbardziej restrykcyjne i powodują duże różnice w cenach skupu żywca. W ubiegłym roku były one wprowadzane prewencyjnie w całych powiatach.
Ograniczenia dotykały gminy, w których nigdy nie było ognisk ASF u świń. Powodem tych decyzji były ogniska stwierdzane w gospodarstwach przy granicy administracyjnej jednej gminy, w której wyznaczona strefa zapowietrzona lub zagrożona wchodziła na teren kolejnej, wolnej od ASF-u.
Na kupowaniu zdrowych świń ze stref ASF powstały fortuny
Porozumienie w związku z tym wnioskuje, aby w takich przypadkach nie wprowadzać strefy czerwonej w całej gminie, w której nie było ognisk u świń. Nie powinna ona sięgać głębiej niż 10 km od jej granicy.
Cena wyrównana ze środków publicznych
Hodowcy świń wielokrotnie podejmowali temat różnicy cen w skupie między strefą wolną od ASF i czerwoną. Zdaniem Porozumienia, powinna być ona wyrównywana ze środków publicznych przeznaczonych na walkę z pomorem.
"Porozumienie wnioskuje, aby wyrównywanie dochodu było stałym elementem pomocy dla tych hodowców ze stref czerwonych, którzy posiadają wdrożone zasady bioasekuracji. Wypłaty środków publicznych powinny być powiązane z przeprowadzeniem przez PLW oceny wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwie. Stwierdzenie braku wdrożonych zasad bioasekuracji powinno wykluczać podmioty z pomocy w postaci wyrównywania dochodów" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
Certyfikacja bioasekuracji
Porozumienie proponuje również certyfikację bioasekuracji. Ma ona stanowić odciążenie Inspekcji Weterynaryjnej oraz wprowadzać jasnej zasady wypłat odszkodowań.
Regionalizacja ASF. Gdzie zdjęto strefę czerwoną?
Rolnicy, zgodnie z tym pomysłem, mogliby się zwrócić o zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego do IW lub wybranej jednostki certyfikującej. Warunkiem jest jednak to, że oba sposoby zatwierdzania PBB powinny być honorowane przy ustalaniu wysokości odszkodowania w przypadku likwidacji stada z powodu ogniska ASF u świń.
"Porozumienie wnioskuje, aby plany bezpieczeństwa biologicznego (PBB) oraz ich wdrożenie, a także przyszłe kompartmenty, były certyfikowane i regularnie audytowane przez niezależne jednostki certyfikujące. Certyfikacji powinny podlegać gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody chlewnej na terenie całego kraju, a nie tylko w strefach" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
Gospodarstwa z certyfikatem, w przypadku wybuchu w nich ogniska ASF, powinny zdaniem Porozumienia, otrzymywać pełne odszkodowania za likwidację stada, pod warunkiem ścisłej współpracy pracowników i właścicieli zwierząt w dochodzeniach epizootycznych.
"Koszty związane z certyfikacją powinny być w 100% pokrywane przez celowe fundusze krajowe ukierunkowane na walkę z ASF lub w ramach uzupełnienia KPS WPR 2023-2027 o interwencję dedykowaną zwrotowi kosztów certyfikacji bioasekuracji lub rozszerzenie o zwrot kosztów certyfikacji interwencji „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF" twierdzą piszą Sygnatariusze Porozumienia.