ASF – znaleziono trzy kolejne dziki zarażone wirusem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-12-2016,16:10 Aktualizacja: 12-01-2017,13:05
A A A
Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzech kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wszystkie nowe przypadki odnotowano w woj. podlaskim.
 
Sto czterdziesty dziewiąty przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione na pograniczu miejscowości Koterka i Tokary, gmina Mielnik, powiat siemiatycki, w województwie podlaskim. Martwe zwierzę leżało w odległości około 2 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Sto pięćdziesiąty przypadek ASF stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Stołbce, gmina Nurzec-Stacja, powiat siemiatycki, w województwie podlaskim, w odległości około 3 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
dziki, asf, kamery termowizyjne, odstrzał dzików

Kamery termowizyjne pomocne przy odstrzale dzików?

Dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Świadczą o tym kolejne trzy przypadki. W sumie mamy ich 148. Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej...
Sto pięćdziesiąty pierwszy przypadek wirusa potwierdzono również w zwłokach dzika znalezionych w pobliżu miejscowości Mętna, gmina Mielnik, powiat siemiatycki, w województwie podlaskim, w odległości ok. 6 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Głównej Inspekcji Weterynaryjnej od wszystkich dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby.
 
Powyższe przypadki ASF został potwierdzone wynikami otrzymanymi w dniu 7 grudnia br. wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.
 
Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
Dotychczas odnotowano 151 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tej choroby u świń.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA