ASF – dziesięć nowych przypadków u dzików w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-11-2016,8:00 Aktualizacja: 30-11-2016,18:33
A A A
Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych dziesięciu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.
 
Sto dwudziesty dziewiąty przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kajetana, w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim, w odległości ok. 4 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Bernacki Most, w gminie Narewka, (powiat hajnowski, woj. podlaskie), w odległości ok. 17 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
IV Pomorskie Forum Trzodziarskie, PODR w Lubaniu

Przestrzeganie zasad bioasekuracji, to podstawa

Ochrona stada przed ASF, nowe przepisy związane ze znakowaniem świń oraz świadectwami zdrowia zwierząt, a także ocena jakości wieprzowiny oraz współczesne technologie i systemy produkcji trzody chlewnej. To główne tematy IV...
 
Sto trzydziesty pierwszy przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Bielewicze, w gminie Gródek, (powiat białostocki, woj. podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty drugi przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Białogorce w gminie Krynki, (powiat sokólski, woj. podlaskie), w odległości ok. 2 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty trzeci przypadek stanowią zwłoki 3 dzików znalezione w pobliżu miejscowości Szorce, w gminie Trzcianne, (powiat moniecki, woj. podlaskie), w odległości ok. 73 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty czwarty przypadek stanowią zwłoki 3 dzików znalezione w pobliżu miejscowości Kajetana, w gminie Janów Podlaski, (powiat bialski, woj. lubelskie), w odległości ok. 4 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty piąty przypadek stanowi dzik z objawami klinicznymi odstrzelony w pobliżu miejscowości Dobryń, w gminie Zalesie, (powiat bialski, woj. lubelskie), w odległości ok. 13 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF

Bioasekuracja ferm. Skuteczna ochrona przed ASF

Infekcje na fermie mogą być przenoszone przez obsługę, zwierzęta, paszę, wodę pomieszczenia oraz sprzęt. Dzięki wprowadzeniu i przestrzeganiu zasad bioasekuracji można znacznie ograniczyć ryzyko wprowadzenia chorób na teren chlewni.  ...
Sto trzydziesty szósty przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Wandopol, w gminie Konstantynów, (powiat bialski, woj. lubelskie), w odległości ok. 7 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty siódmy przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Teremiski, w gminie Białowieża, (powiat hajnowski, woj. podlaskie), w odległości ok. 11 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto trzydziesty ósmy przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Litwinowicze Kolonia, w gminie Nurzec-Stacja, (powiat siemiatycki, woj. podlaskie), w odległości ok. 3 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Od wszystkich dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższe przypadek ASF został potwierdzony wynikami otrzymanymi w dniach 16-20 listopada br. wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki i tusze dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
Dotychczas odnotowano 138 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tej choroby u świń. 
 
Książka warta polecenia:  "Sygnały świń"
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA