Ochrona stada przed ASF, nowe przepisy związane ze znakowaniem świń oraz świadectwami zdrowia zwierząt, a także ocena jakości wieprzowiny oraz współczesne technologie i systemy produkcji trzody chlewnej. To główne tematy IV Pomorskiego Forum Trzodziarskiego.
Spotkanie zorganizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyło się 14 listopada w Borzechowie koło Starogardu Gdańskiego. Rozpoczął je Andrzej Dolny, dyrektor PODR w Lubaniu, który powitał liczne grono zgromadzonych rolników.
Infekcje na fermie mogą być przenoszone przez obsługę, zwierzęta, paszę, wodę pomieszczenia oraz sprzęt. Dzięki wprowadzeniu i przestrzeganiu zasad bioasekuracji można znacznie ograniczyć ryzyko wprowadzenia chorób na teren chlewni. ...
O nowych przepisach dotyczących znakowania świń oraz świadectwach zdrowia opowiedziała Izabela Itrich-Hopa, pracownik biura rejestracji zwierząt z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa OR Pomorskie. Zwróciła ona uwagę, że świnie urodzone w siedzibie stada w ciągu 30 dni muszą mieć założony kolczyk na lewe ucho, a fakt ten powinien być zgłoszony do biura oddziału ARiMR w terminie 7 dni.
- W przypadku, gdy świnia zmieni siedzibę stada i będzie przebywała tam dłużej niż 30 dni nowy właściciel jest zobowiązany do oznakowania jej przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada – dodała specjalistka.
Posiadacz świń jest również zobowiązany do zgłaszania kierownikowi biura ARiMR w terminie 7 dni faktu uboju zwierzęcia, zmniejszenia lub zwiększenia liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia, przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich.
O ochronie ferm przed ASF opowiedział prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z PIW Puławy.
Bioasekuracja ferm, znaczenie wentylacji w kształtowaniu prawidłowych warunków środowiska oraz żywienie świń roślinami strączkowymi. To główne tematy II Forum Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Kujaw i Pomorza,...
- Ważnym elementem walki z chorobą jest zbieranie i utylizacja martwych dzików, w których wirus ASF przeżywa nawet do 6 miesięcy – podkreślił prof. dr hab. Zygmunt Pejsak.
Specjalista dodał, że podstawowym warunkiem ochrony stada przed ASF jest bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz ścisła współpraca i odpowiedzialność wszystkich osób zainteresowanych produkcją świń.
Dr inż. Anna Zmudzińska-Pietrzak z UTP Bydgoszcz przedstawiła laboratoryjne sposoby oceny jakości wieprzowiny.
- Jednym z głównych wyznaczników jakości mięsa jest jego odczyn. Bada się go dwukrotnie, 45 minut oraz 48 godzin po uboju. Jeżeli wartość pH przy pierwszym badaniu wynosi poniżej 5,8 wówczas mamy do czynienia z mięsem jasnym, miękkim, cieknącym z wadą PSE. Z kolei w przypadku kiedy pH przekracza 6,3 mówimy o mięsie ciemnym, twardym i suchym z wadą DFD. Natomiast mięso normalne o czerwono-różowej barwie badane 45 minut po uboju powinno mieć pH w przedziale od 5,9 do 6,3 – tłumaczyła dr inż. Anna Zmudzińska-Pietrzak.
Podczas forum wystąpili również przedstawiciele firm De Heus, Hodowca Sp. z o.o., LNB, Trouw-Nutrition Polska oraz Credit Agricole Bank Polska S.A.