Infekcje na fermie mogą być przenoszone przez obsługę, zwierzęta, paszę, wodę pomieszczenia oraz sprzęt. Ograniczenie ryzyka wprowadzenia chorób na teren chlewni jest możliwy dzięki bioasekuracji.
Infekcje na fermie mogą być przenoszone przez obsługę, zwierzęta, paszę, wodę pomieszczenia oraz sprzęt. Dzięki wprowadzeniu i przestrzeganiu zasad bioasekuracji można znacznie ograniczyć ryzyko wprowadzenia chorób na teren chlewni.
Bioasekuracja jest to zespół działań, które maja na celu niedopuszczenie do przedostania się choroby do chlewni oraz kontrolę rozprzestrzeniania się infekcji w przypadku jej wystąpienia.
Na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt Główny Lekarz Weterynarii opracował program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się ASF.
Inspekcja weterynaryjna zapowiada kontrolę gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Szczególnie w strefie z ograniczeniami. Jak informuje TVP 1 chodzi o tych rolników, którzy zgodnie z nowym prawem powinni stosować...
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja br. posiadacze trzody chlewnej z woj. podlaskiego (powiat białostocki w gminie Zabłudów oraz hajnowski w gminie Białowieża, Czyże, Hajnówka, Narew i Narewka), zobowiązani zostali do dostosowania gospodarstw do wymogów bioasekuracji, wśród których jest:
-
Zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o wysokości min. 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
-
Wdrożenie monitorowania i zwalczania gryzoni.
-
W okresie od kwietnia do listopada wprowadzenie okresowych zabiegów dezynsekcji.
-
Prowadzić rejestr środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz osób wchodzących do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
-
Zabezpieczenie chlewni przed dostępem zwierząt domowych.
-
Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
-
Zapewnienie, aby osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach.
-
Zabezpieczenie chlewni przed wejściem osób postronnych.
-
Zapewnienie odzieży i obuwia ochronnego dla osób wchodzących do chlewni.
Hodowcy i producenci świń w woj. lubelskich obawiają się kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń - informuje TVP 1. Wirus zaatakował już cztery gospodarstwa. Wszystkie zwierzęta zostały uśpione. - Maciora padła, osiem tuczników uśpili....
Z kolei na obszarze woj. podlaskiego, w powiatach augustowskim (gm. Lipsk), białostockim (gm. Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków, Michałowo i Zabłudów), sokólskim (gm. Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo) oraz hajnowskim (gm. Białowieża, Czyże, Hajnówka, Narew i Narewka) wprowadzono dodatkowo obowiązek posiadania pisemnego planu bioasekuracji.
Obejmuje on dokumentacje dotyczącą wdrożenia programu monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzania zabiegów dezynsekcji, prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu świń oraz rejestru środków biobójczych używanych w gospodarstwie.
Wymaga on również prowadzenie programu czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz sprzętu mającego kontakt ze świniami, a także stosowania zasad używania, czyszczenia i dezynfekcji odzieży i obuwia ochronnego.