ASF dziesiątkuje dziki. Co mówią o tym eksperci?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-08-2020,19:25 Aktualizacja: 25-08-2020,19:41
A A A

Inspekcja Weterynaryjna w dniach od 14 do 20 sierpnia potwierdziła 48 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Liczba przypadków ASF przekroczyła tym samym 3 tysiące i obecnie wynosi 3036. O ponad 550 przekroczyła ona tę, która została potwierdzona w całym 2019 r.

Populacja dzików w Polsce, zdaniem prezesa Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wciąż jest zbyt duża.

  • Najnowsze przypadki ASF u dzików zostały potwierdzone w 6 województwach
  • Liczba przypadków ASF u dzików w Polsce w 2020 roku wynosi obecnie 3036
  • Liczba przypadków ASF w Polsce w 2019 roku wyniosła 2477
  • Odstrzał dzików w związku z występowaniem ASF powinien być większy
  • Ogniska ASF w Lubelskiem są bezpośrednio związane z dużą populacją dzików

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

Liczba ognisk ASF i zabitych świń wciąż rośnie

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 66 ognisk ASF w 2020 roku. Najnowszych 11 wybuchło w województwie lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Liczba świń zabitych z powodu ASF-u w 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła łącznie 35288 sztuk. W tym...

Dzików wciąż jest za dużo

- Im większa populacja tym więcej truchła w lasach i na polach, a więc więcej wirusa w środowisku, gdzie jego presja wciąż rośnie. Coraz więcej osobników ma kontakt ze szczątkami, w których znajduje się ASF. Wydaje mi się, że walka z pomorem będzie coraz trudniejsza. Nie wygramy z nim samą bioasekuracją, to jest niewykonalne. Jeżeli nie zredukujemy liczby tych zwierząt przez intensywny odstrzał, mamy marne szanse na pokonanie tej choroby, chyba że zostanie wynaleziona szczepionka, którą podamy dzikom. Na to się jednak w najbliższych latach nie zanosi - powiedział w rozmowie z naszym portalem Aleksander Dargiewicz.

Dziki padają z powodu ASF głównie na Lubelszczyźnie, gdzie wybuchło do tej pory już 47 ognisk ASF.

- Taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby gospodarka łowiecka prowadzona była na właściwym poziomie. Myślę tu o odstrzale redukcyjnym dzików, a wcześniej właściwym szacowaniu populacji tych zwierząt - komentuje tę sytuację w rozmowie z nami prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIW-et PIB w Puławach.

W województwie lubelskim prowadzone są działania związane z faktycznym oszacowaniem populacji dzików. Jak zaznaczył wojewoda Lech Sprawka, w dalszej perspektywie do końca tego roku zostanie wykonany odstrzał sanitarny ponad 5 tys. tych zwierząt.

doraźne zgrupowania zadaniowe, dziki, ASF, odstrzał dzików

Żołnierze i policjanci na dziki. Chcą przywrócenia służb do polowań

O przywrócenie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe, sformułowane z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, pograniczników, strażaków lub - w innym wariancie - z...

Nowe przypadki w 6 województwach

Główny lekarz weterynarii w okresie od 14 do 20 sierpnia sierpnia potwierdził nowe przypadki ASF u dzików w 6 województwach Polski tj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.

W woj. lubelskim w tym czasie odnotowano 12 przypadków ASF w powiatach hrubieszowskim, lubelskim, zamojskim, kraśnickim, bialskim, puławskim, tomaszowskim (lubelskim) oraz biłgorajskim.

Padłe dziki zakażone wirusem ASF znaleziono również w woj. lubuskim. IW potwierdziła tam 10 przypadków ASF w powiatach nowosolskim, świebodzińskim, zielonogórskim oraz krośnieńskim (odrzańskim).

W woj. mazowieckim i podkarpackim w analizowanym czasie stwierdzono odpowiednio 1 oraz 6 przypadków. Na Mazowszu wystąpił on w powiecie grójeckim, a na Podkarpaciu w powiatach lubaczowskim, niżańskim oraz jarosławskim.

1 przypadek ASF w analizowanym czasie został potwierdzony w woj. podlaskim w powiecie sokólskim.

ASF u dzików w woj. warmińsko-mazurskim, w sumie 15 przypadków. Zostały one potwierdzone w powiatach olsztyńskim, mrągowskim, ostródzkim, ełckim, elbląskim oraz w mieście Elbląg, bartoszyckim i lidzbarskim.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA