Liczba ognisk ASF i zabitych świń wciąż rośnie
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 66 ognisk ASF w 2020 roku. Najnowszych 11 wybuchło w województwie lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.
Liczba świń zabitych z powodu ASF-u w 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła łącznie 35288 sztuk. W tym roku do 24 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 66 ognisk, w których znajdowało się łącznie 45655 świń.
- W Polsce do 24 sierpnia potwierdzono 66 ognisk ASF
- W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzone były 43 ogniska ASF
- 8 nowych ognisk ASF wybuchło na Lubelszczyźnie
- Liczba ognisk w woj. lubelskim wzrosła do 47
- W 2020 r. z powodu ASF służby zabiły 45655 świń
Dwa nowe ogniska ASF w regionie, gdzie wcześniej wybito wiele świń
11 ognisk i ponad tysiąc zabitych świń
Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 11 ostatnich ognisk ASF. 9 z nich wybuchło w woj. lubelskim, a dwa w warmińsko-mazurskim.
Ogniska ASF zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 20-22 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
56. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Dorbozy w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.
57. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 świń, położonym w miejscowości Kunki w gminie Susiec w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.
58. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia w gminie Werbkowice w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim.
59. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Szpikołosy w gminie Hrubieszów w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim.
ASF w Lubelskiem. Służby mundurowe pomogą zwalczać chorobę
ASF dziesiątkuje gospodarstwa w Lubelskiem
60. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Podlodówek w gminie Michów w powiecie lubartowskim w woj. lubelskim.
61. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w miejscowości Olchowiec w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.
62. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Ruś w gminie Stawiguda w powiecie olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim.
63. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 855 świń, położonym w miejscowości Ruś w gminie Stawiguda w powiecie olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim.
64. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 świnie, położonym w miejscowości Zaburze w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w woj. lubelskim.
Będzie dodatkowy odstrzał dzików w związku z ASF
65. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie, położonym w miejscowości Wólka Pukarzowska w gminie Łaszczów w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.
66. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w miejscowości Gorajec Zagroble w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w woj. lubelskim.
Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 47 ognisk ASF w woj. lubelskim, 6 ognisk na Podkarpaciu oraz w woj. warmińsko-mazurskim, 2 ogniska w woj. lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim oraz 1 ognisko w woj. dolnośląskim.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ