ASF. Co zrobić żeby wygrać z chorobą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-06-2017,12:00 Aktualizacja: 12-06-2017,12:51
A A A

Ogniska afrykańskiego pomoru świń, które po ośmiu miesiącach ponownie pojawiły się w Polsce, powinny wpłynąć na podjęcie przez władze państwa radykalnych kroków w celu zminimalizowania ryzyka występowania tej choroby.

Populacja dzików w naszym kraju wciąż nie jest wystarczająco zredukowana. Świadczy o tym liczba przypadków ASF-u u tych zwierząt. Program ich zwalczania nie przynosi więc pożądanych rezultatów. Tak obecną sytuację komentuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

Ogniska ASF. Hodowcy sami wnieśli wirusa do chlewni

Czwarte ognisko ASF w ubiegłym roku wybuchło 24 czerwca, czyli dzień po Pejsakówce, międzynarodowej konferencji, która co roku odbywa się w Puławach. Co ciekawe teraz impreza zakończyła się 7 czerwca, a już dzień później...

- Ostatnie decyzje Światowej Organizacji Zdrowia Świń (OIE) o rozdzieleniu ASF u świń i dzików mogą działać korzystnie na naszą branżę tylko w przypadku, gdy produkowane świnie będą odpowiednio zabezpieczone przed możliwością przedostania się wirusa ASF na teren gospodarstw - czytamy w komunikacie związku.

Hodowcy i producenci świń w Polsce mimo obecności ASF póki co zarabiają na sprzedaży loszek remontowych oraz tuczników. Jednak jeśli choroba dalej będzie się rozwijać w takim tempie dobra passa może się wkrótce zakończyć. Zdaniem KZP-PTCH aby temu zapobiec niezbędne jest podjęcie działań nastawionych na kraj czyli wewnętrznych oraz zewnętrznych tj. oddziałujących na Unię Europejską, Rosję, Ukrainę i Białoruś.

- W działaniach wewnętrznych najpilniejszą potrzebą jest likwidacja małych chlewni niespełniających wszystkich zasad bioasekuracji. Nadrzędnym celem powinno być także dążenie do zminimalizowania liczby gospodarstw produkujących świnie w strefach ASF - czytamy w stanowisku związku.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF w trzech kolejnych chlewniach. Mamy już 28 ognisk

Wirus ASF został wykryty w trzech kolejnych chlewniach. Oznacza to, że w Polsce w ciągu dwóch dni pojawiło się aż pięć nowych ognisk tej choroby. W tym roku rozprzestrzenia się ona znacznie szybciej niż w ubiegłym. Główny Lekarz...

Świnie padłe z powodu różnych chorób są obecnie utylizowane bez konieczności przebadania w kierunku obecności w ich organizmie wirusa ASF. To również powinno ulec zmianie. Ponadto, zdaniem związku, należy zamknąć spędy w całym kraju, na które najczęściej trafiają świnie z gospodarstw nie przestrzegających zasad bioasekuracji.

- Niezbędnym elementem działań zewnętrznych jest włączenie Komisji Europejskiej do rozmów z Rosją, Ukrainą i Białorusią mających na celu podjęcie wspólnych działań nastawionych na zwalczanie ASF w całym regionie - piszą w swoim stanowisku przedstawiciele KZP-PTCH.

Unia Europejska przeznacza na zwalczanie wirusa duże pieniądze. Jednak są one w większości marnowane w wyniku braku współpracy z państwami leżącymi za naszą wschodnią granicą. Tylko wspólne działania mogą skutecznie wyeliminować tę jednostkę chorobową.

- Kluczowym elementem procesu zwalczania ASF jest ciągła i pełna informacja o chorobie, jej zwalczaniu, roli społeczeństwa i konieczności przestrzegania wymogów prawa. Komisja Europejska powinna przeznaczyć odpowiednie środki na pomoc finansową, weterynaryjną i techniczną dla wszystkich krajów regionu zmagających się z chorobą - podsumowuje KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA