ASF w trzech kolejnych chlewniach. Mamy już 28 ognisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2017,16:05 Aktualizacja: 09-06-2017,16:05
A A A

Wirus ASF został wykryty w trzech kolejnych chlewniach. Oznacza to, że w Polsce w ciągu dwóch dni pojawiło się aż pięć nowych ognisk tej choroby. W tym roku rozprzestrzenia się ona znacznie szybciej niż w ubiegłym.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym razem dotyczą one trzech gospodarstw, które utrzymywały w sumie 27 świń. W sumie mamy już 28 ognisk tej choroby w Polsce.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

Ogniska ASF. Hodowcy sami wnieśli wirusa do chlewni

Czwarte ognisko ASF w ubiegłym roku wybuchło 24 czerwca, czyli dzień po Pejsakówce, międzynarodowej konferencji, która co roku odbywa się w Puławach. Co ciekawe teraz impreza zakończyła się 7 czerwca, a już dzień później...

Afrykański pomór świń został dzisiaj stwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Dwa gospodarstwa, w których wybuchły ogniska były zlokalizowane na terenie województwa lubelskiego, a jedno na terenie województwa podlaskiego.

W chlewni w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim w woj. lubelskim utrzymywanych było 14 świń. W gospodarstwie przyzagrodowym położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim znajdowały się dwie świnie. Z kolei w gospodarstwie położonym w gminie Janów Podlaski w powiecie bialskim w woj. lubelskim było 11 świń.

Gospodarstwa te są położone w obszarach zagrożenia. Zostały już w nich wdrożone procedury związane z likwidacją choroby.

- ASF uaktywnia się latem, bardziej się rozprzestrzenia. To są miesiące, w których wirus lepiej się czuje niż zimą. Problemem są jednak mali producenci, którzy produkując bez zasad bioasekuracji sprzyjają pojawianiu się nowych ognisk - komentuje tę sytuację Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA