ASF. Badania potwierdziły wirusa u kolejnych 30 dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-11-2017,12:10 Aktualizacja: 10-11-2017,15:56
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 29 martwych zwierząt oraz u jednej odstrzelonej sztuki. Dwa przypadki dotyczą woj. mazowieckiego, trzy woj. podlaskiego, a 11 woj. lubelskiego.

Przypadek nr 556 i 557 wykryto w woj. lubelskim w powiecie włodawskim. Na pierwszy z nich składają się zwłoki czterech dzików znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Kolonia Kaplonosy w gminie Wyryki, a na drugi zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Majdan Stuleński w gminie Wola Uhruska.

afrykański pomór świń, dziki, przypadki ASF, ogniska ASF

Odstrzał dzików w woj. lubelskim ograniczył występowanie ASF

Ognisk afrykańskiego pomoru świń nie przybywa, a wirusa udało się opanować głównie dzięki odstrzałowi dzików. Tak uważają przedstawiciele ministerstwa środowiska oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Na temat aktualnej sytuacji...

Przypadki nr 558, 559 i 560 dotyczą woj. podlaskiego. Pierwszy z nich stanowią dzik odstrzelony oraz zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Klejby w gminie Sejny w powiecie sejneńskim.

Przypadek 559 przypadek stanowią zwłoki dziewięciu dzików znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Skieblewo w gminie Lipsk w powiecie augustowskim. Z kolei przypadek nr 560 to zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Rybczyzna w gminie Rajgród w powiecie grajewskim.

Zwłoki dwóch dzików znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Młyniec w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w woj. lubelskim stanowią 561 przypadek. Z kolei zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Józefin w gminie Korczew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim to 562 przypadek.

cena tuczników, spadek, Niemcy, żywiec wieprzowy

Kolejne spadki cen żywca wieprzowego

Spadek cen tuczników w Niemczech wywołał presję cenową w Unii Europejskiej, gdzie w ubiegłym tygodniu ceny obniżyły się od 3 do 5 centów - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.   Liczba...

Przypadki nr 563, 564, 565 i 566 dotyczą woj. lubelskiego. Wszystkie zostały wykryte w powiecie włodawskim. Pierwszy z nich stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Kolonia Różanka w gminie Włodawa.

Przypadek nr 564 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Kolonia Kaplonosy w gminie Wyryki. Dwa martwe dziki znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Konstantyn w gminie Hanna to przypadki nr 565 i 566.

Martwy dzik znaleziony w lesie w pobliżu miejscowości Bużyska w gminie Korczew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim stanowi przypadek nr 567.

Cztery kolejne przypadki dotyczą ponownie woj. lubelskiego. Wszystkie zostały wykryte w powiecie bialskim w odległości 30-36 kilometrów od granicy z Białorusią.

walka z asf, bioasekuracja, sejmowa komisja rolnictwa, jarosław sachajko, zbigniew ajchler, odstrzał dzików

Dziki wchodzą rolnikom na podwórka

Jakie straty w polskim eksporcie wyrządza ASF? I co trzeba zrobić, by je ograniczyć? - o tym m.in. dyskutowano podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji rolnictwa oraz gospodarki i rozwoju. Tematem przewodnim obrad była ekspansja na rynki...

Przypadek 568 przypadek stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Żerocin w gminie Drelów. 569 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Rogoźniczka w gminie Międzyrzec Podlaski.

Przypadek nr 570 stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Sitno w gminie Międzyrzec Podlaski. Z kolei ostatni przypadek nr 571 stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Sitno w tej samej gminie.

Od padłych dzików i jednej odstrzelonej sztuki pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Wszystkie przypadki ASF został potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.

Tusza odstrzelonego dzika została poddana utylizacji. Natomiast zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA