Aplikacja na dziki. Tak resort chce walczyć z ASF
Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa zaapelowała do środowiska informatyków, programistów o stworzenie aplikacji umożliwiającej społeczeństwu rejestrowanie kontaktów z dzikami. Nowy sposób walki z ASF nie spodobał się internautom.
Ministerstwo rolnictwa na swoim oficjalnym twitterowym koncie poinformowało, że zostało partnerem największego w Europie "hackathonu", czyli wydarzenia skierowanego przede wszystkim do programistów (także grafików, menadżerów projektów itp.), w ramach którego mają stawić czoła danemu problemowi przez nowatorskie rozwiązanie.
Ministerstwo uaktualni listę powiatów w związku z ASF
W tym przypadku chodzi o afrykański pomór świń i "niekontrolowaną populację dzików w Polsce".
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy waszej pomocy - zwróciła się do środowiska przez zamieszczony na Twitterze filmik Anna Gembicka, od niedawna wiceminister rolnictwa.
- Potrzebujemy aplikacji, strony lub platformy, by każdy obywatel mógł zgłosić, gdy zobaczy martwego lub żywego dzika, tak by zbierane przez nas informacje były pełniejsze, a nasze służby mogły odpowiednio reagować. W czasie epidemii koronawirusa bywa, że o tym zapominamy, ale epidemie w świecie zwierząt również istnieją. ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba, która zagraża trzodzie chlewnej, ale również dzikom. Jest nieuleczalna - dodaje Gembicka.
Przesłanie resortu dotyczy zaprojektowania takiego rozwiązania - aplikacji, dzięki którym użytkownik będzie mógł przesłać zdjęcie napotkanego dzika, swoją lokalizację i napisać jaką liczbę zwierząt spotkał.
#MRiRW partnerem największego w Europie #hackathonu @HackYeah‼️
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) November 25, 2020
✅Zgłoszone przez nas wyzwanie polega na opracowaniu bezpłatnej aplikacji mobilnej, która umożliwi zgłaszanie występowania dzików – zawsze i wszędzie!
✅Szczegóły wyjaśnia sekretarz stanu MRiRW @AnnaGembicka ⤵️ pic.twitter.com/1R1ULx79zM
170 przypadków ASF. Będzie więcej pieniędzy dla myśliwych
- W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie najczęściej występują padłe dziki i gdzie są największe źródła epidemii. Pomóżcie nam chronić przyrodę i sprawić, byśmy tylko w lesie spotykali dzika, i to zdrowego - apeluje wiceszefowa resortu rolnictwa.
Internauci, w tym sami rolnicy, nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki. Napisali m.in.:
- "Rzucamy wyzwanie wam jako rolnicy. Znajdźcie kogoś kompetentnego na swoje miejsca... Możemy pomóc jak by co, ale uważam że jesteście chociaż po szkole średniej, więc burze mózgów macie opanowaną".
- "Radzę ministrom z MRiRW wybrać się na poszukiwania wiedzy... Jak obejrzałem ten spot, to jesteście straszniejsi w swoim braku wiedzy niż Latający Cyrk Monty Pythona. I jak tu myśleć o rozwoju, o kredycie na budowę obory, skoro takie „Eliyty” siedzą i piastują najwyższe stanowiska".
- "Tylko przypomnę szanownemu ministerstwu o tym, ile dzików zostało odstrzelonych w Niemczech w 2020 roku. Jest to liczba 881 886 sztuk. I tak się walczy z tą chorobą. Odstrzałem. Nie aplikacją".
Dzik przyszedł pod Sejm. Rolnicy: to symbol walki z ASF
- "Tyle, że dziki są praktycznie wszędzie. Nie trzeba aplikacji do tego. Wystarczy pojechać 5 km od każdego miasta albo do centrum Olsztyna. Albo pogadać z dowolnym myśliwym...".
- "Co zrobisz z moją (przesłaną przez aplikację) informacją, że widziałem w środku lasu dzika? Przecież zanim wsiądziesz do samochodu, to jego już tam nie będzie. A że w lesie są dziki to chyba nie nowość, prawda?".
- "Weźcie wy się chłopy w tym ministerstwie do roboty, bo naprawdę Was wywieziemy. Dość czasu, aby polonista wymyślił rozwiązanie na ASF. Wierszem, fraszką, czym chcecie napiszcie tę instrukcję, procedury cokolwiek".
- "Słusznie. Jak się zgłosi występowanie takiego dzika, ten z pewnością grzecznie zaczeka, aż przyjdą zaprzyjaźnieni obrońcy praw zwierząt, po czym w zamian za mały zwrot kosztów uświadomią biernego zwierzaczka, iż nie powinien zarażać".
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ